^
Siri słyszy więcej niż człowiek, kolejne wyzwanie dla speców od bezpieczeństwa

Siri słyszy więcej niż człowiek, kolejne wyzwanie dla speców od bezpieczeństwa

Jaromir Kopp

11 maja 2018

To było do przewidzenia. Asystenci głosowi, jak Alexa Amazona, Google Assistant, czy Siri Apple dają się oszukać, bo słyszą więcej niż człowiek. Udowodnili to badacze i studenci z uniwersytetów w USA i Chinach.

Ukryte przekazy w muzyce lub niesłyszalnych ultradźwiękach

Już dwa lata temu grupa studentów z University of California w Berkeley oraz Georgetown University zademonstrowała, jak za pomocą odpowiednio spreparowanego szumu odtwarzanego przez głośnik, a transmitowanego za pomocą YouTube można wczytać na urządzeniu z asystentem głosowym stronę WWW.
W tym miesiącu badaczom z Berkeley udało się ukryć komendy dla Alexa Amazon w utworach muzycznych, a nawet w mowie transmitowanej strumieniowo.
W Chinach zaprezentowano „oszustwo” za pomocą ultradźwięków nazwane DolphinAttack. Na razie ma ono tę wadę, że emiter wydający komendy musi być stosunkowo blisko urządzenia z asystentem. Taka jest specyfika rozchodzenia się fal ultradźwiękowych.

Siri podatna, ale nie do końca

Można narzekać na jakość odpowiedzi i „spryt” Siri, jednak wynika to z wyjątkowo poważnego traktowania prywatności, przez Apple. Bardzo polecam artykuł na ten temat opublikowany w kwietniowym Mój Mac Magazynie: „SIRI, BIG DATA I POLITYKA PRYWATNOŚCI” JĘDRZEJA FULARY.
Podobnie z bezpieczeństwem. Apple podaje, że wszelkie komendy związane z zabezpieczeniami domu nie są obsługiwane przez HomePod, a iPhone i iPad z funkcją „Hey Siri” również nie otworzy drzwi do domu, nie uruchomi aplikacji lub strony WWW, gdy jego ekran jest zablokowany. Warto o tym pamiętać i nie wyłączać natychmiastowego lub choć czasowego blokowania ekranu na naszych urządzeniach.
Takie drobne „niuanse” tworzą różnicę pomiędzy usługami i systemami od Apple oraz innych dostawców. Czasem lepiej utracić trochę komfortu, na rzecz większego bezpieczeństwa.

Ciemność

Choć atak akustyczny nie otworzy drzwi do domu, gdy używamy WYŁĄCZNIE HomeKit i Siri, to wczoraj sam przeprowadziłem udany auto-atak. Z racji moich skromnych możliwości językowych wydając komendę „Hey Siri”, udało mi się wyłączyć światła w całym domu zamiast tylko na poddaszu. Stałem przez chwilę w ciemnościach, na zewnątrz zbliżała się burza i wyglądało to zupełnie, jak scena z thrillera tuż przed atakiem złoczyńców.
Technologia nas zniszczy jeszcze zanim Skynet uzyska samoświadomość.
Źródło: New York Times

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy