^

10 moich ulubionych aplikacji na macOS

Tomasz Wołkowski

28 kwietnia 2018

Pracuję na Makach od 2006 roku. Raz na jakieś 2 lata szukam w sieci informacji o najlepszych programach na macOS. Najczęściej znajduję na różnych blogach wpisy pt. „10 moich ulubionych aplikacji na macOS”. Jednak, gdy już przeglądam takie wpisy i chciałbym zobaczyć jak działa program, który mnie zainteresował, muszę wyjść i szukać oddzielnie na YouTube.
Zdecydowałem się podzielić z Wami moimi 10 ulubionymi programami na macOS. Na końcu każdego opisu dołączam  film z YouTube tak, żebyście nie musieli szukać.
 

Oto 10 moich ulubionych aplikacji na macOS

 

Notatki


Notatki są systemową aplikacją, ale od wersji systemu El Capitan jest ona rozwijana naprawdę w bardzo dobrym kierunku i stała się przydatnym narzędziem. Program daje możliwość pisania notatek dłuższych lub krótszych, dodawania zdjęć  czy dzielenia się tymi notatkami z innymi i umożliwia wspólną pracę nad tekstem. Używam Notatek praktycznie codziennie.
 

 

Ulysses


Ulysses to aplikacja do pisania dłuższych tekstów. Za pierwszym razem bardzo nie doceniłem możliwości tego programu. Szczęście, że mam go w pakiecie abonamentowym w Setapp i zacząłem sprawdzać możliwości Ulyssesa. Dzięki niemu, nie muszę się martwić akapitami, ani formatowaniem do ePub czy PDF. No i najważniejsza funkcja jak dla mnie i osób prowadzących swojego bloga czy stronę, możliwość opublikowania na stronie tekstu od razu z poziomu Ulysses’a.
 

OmniFocus


Mam bzika na punkcie produktywności i na punkcie planowania. Potrzebuję wiedzieć, że moje zadania na następny dzień, tydzień, miesiąc są dobrze rozplanowane i nie będzie sytuacji, że o czymś zapomnę. OmniFocus spełnia wszystkie moje oczekiwania. Bardzo dobrze wpisuje się w zasadę Getting Things Done. Jest to dosyć rozbudowany program, ale też przejrzyście skonstruowany. Współdziała bez problemy z Fantastical 2.

Fantastical 2


Fantastical 2 to prawie systemowy kalendarz. Ale PRAWIE ROBI WIELKĄ RÓŻNICĘ. Fantastical 2 posiada wiele rozszerzeń oraz możliwości wprowadzenia informacji – zarówno w pełnowymiarowej aplikacji, jak i z MenuBar. Do wpisu na dany dzień można również dodać załącznik oraz czas jaki zajmie nam dojazd do wyznaczonego miejsca. Co dla mnie nie jest bez znaczenia to „szata graficzna”. Program jak dla mnie jest doskonały jeśli chodzi o kalendarz.

1Password


Nie wyobrażam sobie już mojego funkcjonowania bez 1Password. Zachowuje wszystkie hasła i loginy do np. serwisów społecznościowych, kont różnego rodzaju itp. Jeśli potrzebuję jakiegoś niebanalnego hasła, generuję je w 1Password. Oczywiście dostępna jest również wersja na iOS, a hasła synchronizują się z wersją z macOS.

Alfred


Systemowy Spotlight jest dobry ale….. Alfred bije go na głowę. Program daje nie tylko ogromne możliwości wyszukiwania ale również możliwość podstawowej pracy na plikach jak kopiowanie, przesunięcie do innego katalogu itp. Z poziomu Alfreda można wyszukiwać żądany materiał na YouTubie lub w wyszukiwarce Google. Niektóre operacje systemowe również można wykonać dzięki Alfredowi np. zamykanie systemu, restart itp 😉 Korzystam z Alfreda codziennie 🙂

Forecast Bar


To bardzo dobry program „pogodowy”. Oprócz temperatury pokazuje różne inne wskaźniki jak temperatura odczuwalna, siła i kierunek wiatru itd. Można wybrać między dwoma rodzajami wyświetleń tych informacji: wykres lub podsumowanie liczbowe. Obydwie formy są przejrzyste i czytelne.
 

MoneyWiz


Krótko i na temat. Nie wiem jak Wy, ale ja od dłuższego czasu poszukiwałem programu do zarządzania finansami. I znalazłem 🙂

Tweetbot


Tweetbot to mój ulubiony klient dla Twittera. Próbowałem TweetDesk i innych, ale Tweetbot jest dla mnie najbardziej przyjazny.

Pastebot


Pastebot to program dla wszystkich, którzy w swojej pracy często kopiują jakiś fragment tekstu. Bardzo dobry program, gdy np. w mailach pisze się zawsze tą samą sekwencję tekstu lub w innych sytuacjach, gdy trzeba skopiować tekst.

 
Jeśli doceniliście, któryś z programów, zapraszam do App Store:
Ulysses zobacz w App Store
OmniFocus zobacz w App Store
Fantastical 2 zobacz w App Store
1Password zobacz w App Store
Alfred zobacz w App Store
Forecast Bar zobacz w App Store
MoneyWiz zobacz w App Store
Tweetbot zobacz w App Store
Pastebot zobacz w App Store

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (7)
L

7 komentarzy

 1. Dawid

  Pastebot wygląda ciekawie. Do tej pory używałem ClipMenu, ale sprawdze bota. Wygląda bardziej na czasie:) Do tego PopClip i praca staje się łatwiejsza.

 2. Pawel Grzybek

  Cześć Tomek.
  Ale super lista. mam tylko jedno pytanie. W jakim celu używasz Pastebot skoro w Alfredzie jest naprawdę świetny manager clipboard’u? Ja osobiście przypisałem sobie do niego skrót „Cmd + Alt + v” (czyli tak jak standardowa komenda paste tylko z dodatkowym altem) i pojawia mi się wszytko czego potrzebuję. Są jakieś zalety korzystania z Pastebot ponad moje rozwiązanie?

 3. Tomasz Wołkowski

  Cześć Paweł.
  Cieszę się, że podoba Ci się moja lista. Co do Twojego pytania, wydaje mi się, że Pastebot ma większe możliwości co do filtrów, ale to tak jak napisałem to są moje własne subiektywne odczucia.
  Jeśli chodzi o mój własny wybór, to zadecydowało pierwsze wrażenie. Przy pierwszym spotkaniu bardziej spodobał mi się Pastebot. Ale….po Twojej uwadze, spróbuję po raz drugi popatrzeć na Alfreda. Dziękuję za konstruktywną opinię. Pozdrawiam.

 4. Mariusz

  1password to dla mnie przerost formy nad treścią. Twórcom tej aplikacji pomieszało się trochę w głowie, żądając kosmicznych stawek abonamentowych.
  Większość moich haseł mam w iCloud. Apple doskonale radzi sobie z autouzupełnianiem (nawe w aplikacjach), jak i wymyślaniem nowych haseł.

  • Jaromir Kopp

   Też go nie lubię i wolę iCloud, jednak są osoby dla których am zalety np. wieloplatformowość (mi to powiewa)

 5. Kot Schroedingera

  Ulisses??? Czy Tomasz pisze powieść lub pracę naukową? Czy tu może nie zachodzi przypadek używania armaty na muchy?

  • Jaromir Kopp

   Kolega ma jakiś problem? Każdy dobiera narzędzia jak lubi… jak kogoś stać to jego sprawa. Mi się obrywa za używanie Notatek.