^

iTunes dostępny w Microsoft Store dla Windows 10

Jaromir Kopp

27 kwietnia 2018

Aplikacja iTunes ma długą historię. Powstała poza Apple początkowo jako SoundJam MP. Po przejęciu przez Apple i uproszczeniu została udostępniona za darmo w styczniu 2001 roku. Od razu wzbudziła kontrowersje. Teraz iTunes dostępny jest w Microsoft Store dla Windows.

Nielubiany przez koncerny muzyczne

Zaraz po udostępnieniu iTunes koncerny muzyczne zaczęły protestować, że aplikacja zbyt ułatwia kradzież muzyki. Początkowo program służył głównie do zgrywania utworów z płyt CD, tworzenia kolekcji, odtwarzania i o zgrozo wypalania własnych składanek na płytach! Program okazał się niezbędnym elementem przy projektowaniu iPod’a.
Następnie w iTunes pojawił się sklep z muzyką, wideo, filmami, aplikacjami, podcastami, iTunes U i długo by wymieniać. Koncerny muzyczne jakoś musiały się do niego przystosować, a potem nawet polubić.

iTunes na Windows

Jest dostępny od października 2003 roku. Można go pobrać ze strony Apple. Jednak jak sami wiemy, większość z nas lubi prostotę. Nawet użytkownicy Windows. Według The Verge iTunes był najczęściej wyszukiwanym programem, którego nie było w sklepie Microsoftu.
Dlatego nie dziwiła nikogo zapowiedź, która pojawiła się niemal równo rok temu, że iTunes pojawi się w Microsoft Store dla Windows. Niestety jesienią 2017 roku użytkownicy Windowsa dowiedzieli się, że muszą jeszcze poczekać.
iTunes dostępny w Microsoft Store dla Windows 10
Nie jest pewne, co tak mocno komplikowało pracę nad wersją sklepową, ale najprawdopodobniej były to problemy z dostosowaniem iTunes do wymogów sklepu dla aplikacji. Windows wzorując się na Apple, również stosuje dość rygorystyczne ograniczenia w dostępie do zasobów komputera dla programów ze sklepu.
Od kilkunastu godzin iTunes można pobrać już prosto w Microsoft Store. Poświęciłem się dla Was i uruchomiłem maszynę wirtualną z Windows na moim QNAP, aby to sprawdzić.
iTunes jedyną aplikacją Apple w sklepie Microsoftu
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy