Notatki to jeden z programów, który używam wiele razy podczas dnia. W nim piszę ten artykuł, trzymam potrzebne przy programowaniu teksty, czy zaszyfrowane ważne informacje. Jednak dopiero dziś „odkryłem” ogromnie przydatną funkcję.
Osobne okno z notatką
Aż mi wstyd, bo nieraz w różnych artykułach radziłem Wam, aby przeglądać menu w programach w poszukiwaniu przydatnych opcji. Sam jednak w Notatkach zapomniałem o tym i dopiero wpis na blogu Macworda naprowadził mnie na tę przydatną funkcję.
Program Notatki ma wiele zalet. Synchronizacja pomiędzy urządzeniami, wspólna praca nad notatką z innymi osobami i ich udostępnianie, zabezpieczenie i szyfrowanie hasłem, wygodne grupowanie. Jednak często sprawiała mi problemy możliwość edycji czy podglądania tylko jednej notatki.
Rozwiązanie okazało się banalne! Wystarczy, gdy podczas edycji interesującej nas notatki z menu „Okno” wybierzemy „Zaznaczona notatka w osobnym oknie”. Po tym zabiegu notatka stanie się samodzielnym oknem.
Zawsze na wierzchu
To nie koniec możliwości. Oswobodzoną notatkę można uczynić „niezatapialną”. Wystarczy znów z menu „Okno” wybrać: „Zawsze na wierzchu”. Po tym okno z notatką będzie utrzymywać się przed wszystkimi innymi oknami. Ta funkcja jest przydatna, jeżeli chcemy korzystać z informacji zawartych w tej notatce podczas edycji dokumentu w dużym oknie.
Przy okazji, odkryłem dziś, że układ folderów w lewej części okna notatek jest hierarchiczny i można foldery zagnieżdżać. Człowiek uczy się całe życie… nawet na 4 dni przed pięćdziesiątką.
Też o tym nie wiedziałem …. super, że to wyciągnąłeś 😉
A czym to się różni od dwukrotnego kliknięcia na notatkę na liście po lewej?
O otwieraniu notatek w osobnym oknie wiedziałem. Odkryłem to gdy przypadkiem dwukliknąłem na jakąś notatkę na liście notatek. Ale o tym, że można towrzyć całe hierarchie notatek zagnieżdżając foldery nie miałem pojęcia. Przyda się, dzięki!