^
Na problemy upadek, czyli jak naprawiano Apple III

Na problemy? Upadek! Czyli jak naprawiano Apple III

Jaromir Kopp

20 kwietnia 2018

Ośmiobitowe komputery Apple są mi prawie całkowicie obce. Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek widział taki z bliska. Jednak to one odpowiadają za sukces Apple oraz pierwszą poważną wpadkę. „Na problemy upadek”, była to jedna z metod zalecanych przez serwis, aby naprawić Apple III.

Apple II ogromny sukces.

O Apple II pisano w książkach. To ten komputer wprowadził informatyzację do amerykańskich firm, szkół i domów, a udziałowcom Apple przyniósł ogromne zyski. Nie tylko Apple się na nim dorobił. Sprzedaż rozszerzeń Z-80 SoftCard, które były sprzętowymi emulatorami CP/M dla Apple II stanowiła główne źródło dochodu Microsoftu. Tak, tego Microsoftu. Na początku lat 80 można powiedzieć, że M$, żył z Apple i to nie dzięki oprogramowaniu, ale dodatkowi sprzętowemu.
Jadnak, choć Apple II się rozwijał i powstawały jego kolejne wersje, to domagał się z biegiem czasu godnego następcy.

Apple III niegodny następca Apple II.

Numer trzeci pojawił się w 1980 roku i miał być znacznie lepszą wersją Apple II. Posiadał dwa razy szybszy procesor, dwa razy więcej pamięci, o co ważne, wbudowaną stację dyskietek.
Niestety nie był projektowany przez geniusza, którym był Wozniak, ale przez utalentowany zespół inżynierów będących pod silnym wpływem działu marketingu oraz Jobsa. Jobs kategorycznie zabronił wbudowania wentylatora. Komputer miał być cichy.
I był, ale niestety zastosowanie zbyt nowych i niesprawdzonych technologii oraz notoryczne przegrzewanie się komputera sprawiało spore problemy użytkownikom, którzy masowo zgłaszali reklamacje. Zbyt ciasno upakowane ścieżki wraz z ciągłymi zmianami temperatur powodowały spięcia lub brak styku układów w podstawkach.

Apple CEO Mike Markkula radzi.

Niemal dokładnie 27 lat temu ówczesny prezes Apple udzielił rady użytkownikom komputerów Apple III:

Spróbujcie upuścić komputer na biurko z wysokości 15 centymetrów, powinno to ponownie umieścić układy w podstawkach i pomóc.

Ciekawe jak Wy byście zareagowali na taką radę?
A! Apple II(e) przeżył swojego „następcę” niemal o 10 lat. Był produkowany do końca 1993 roku [!].
Inspiracja: Cultofmac
Zdjęcie: By Bilby – Own work, CC BY 3.0

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy