^

Apple planuje serwis abonamentowy dla gazet i czasopism

Tomasz Wołkowski

19 kwietnia 2018
Ponad miesiąc temu Apple przejął serwis Texture, który w ramach abonamentu dostarcza cyfrowe gazety i czasopisma. Od razu zaczęto dyskutować o tym, co firma zechce zrobić w związku z tym zakupem. Według ostatnich pogłosek, firma z Cupertino planuje serwis abonamentowy dla gazet i czasopism.

Apple planuje serwis abonamentowy dla gazet i czasopism, połączony z usługą Apple News.

Bloomberg mówi o tym, że Apple chce niedawno przejęty serwis Texture zintegrować ze swoim Apple News. W ten sposób mógłby zaoferować serwis abonamentowy dla gazet i czasopism. Krok ten ma być częścią większej inicjatywy: wygenerowania kolejnych zysków dzięki wykorzystaniu treści i serwisów online.

Co kupił Apple?

Texture oferuje dostęp do 200 magazynów w cenie 9,99 Euro miesięcznie. Po przejęciu przez Apple zostało zwolnionych 20 pracowników. Pozostali, jak i technologia Texture została zintegrowana z grupą Apple News’a.
Nowy serwis abonamentowy powinien wystartować w przyszłym roku. Część zysków trafi do wydawców magazynów i gazet, pozostała część oczywiście do Apple. Gigant z Cupertino dawał przed paroma miesiącami do zrozumienia, że chce podwoić swój „obrót serwisowy” w następnych 4 latach. A serwis abonamentowy dla gazet i czasopism byłby częścią akcji „podwajania obrotów”.
Poczekamy, zobaczymy czy rzeczywiście w przyszłym roku będzie dostępny taki serwis. Moje pytanie brzmi: jeśli będzie dostępny, to czy możemy liczyć na pozycje w języku polskim?

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. kot Schroedingera

    No bardzo pasjonujący artykuł. Obawiam się, że wkrótce będzie można tutaj przeczytać, w co się ubiera chłopak prezesa.

  2. Paweł Nyczaj

    Dla mnie to byłoby super. Zamiast kilkunastu aplikacji od wydawców treści wystarczyłaby jedna. Coś na kształt Apple Music. Ważne, żeby byli dostępni wydawcy z całego świata w tym z Polski. Problemem jest to, że na telefonie powoli robi się zbyt wiele aplikacji, więc jedna uniwersalna z gazetami w ramach jednego abonamentu byłaby super. Mógłbym usunąć kilka aplikacji z prenumerowanymi gazetami po zakończeniu prenumeraty. Oczywiście ważna jest też dostępność dla VoiceOver. Podobne agregatory zresztą już istnieją np. PressReader https://itunes.apple.com/us/app/pressreader/id313904711?mt=8. Jakis czas temu go testowałem, ale pobierał PDF-y słabo czytelne na iPhone. Taki agregator powinien raczej iść w kierunku dopasowywania formatowania do wielkości ekranu, a nawet pokazywać zajawki najciekawszych artykułów na Apple Watchu. Z kolei gdyby była też apka na macOS, a nawet na Apple TV można byłoby czytać na dużym ekranie i komfortowo oglądać multimedia załączone do artykułów

  3. Paweł Nyczaj

    Dodam jeszcze, że zwłaszcza mniejsi wydawcy zyskaliby na tej usłudze cyfrowej prenumeraty. Gdyby była od razu globalnie dostępna odpadłoby pisanie własnej aplikacji, nie zawsze zoptymalizowanej pod kątem nowych urządzeń