Ten artykuł powstał przy okazji innego, o uwierzytelnianiu programowym akcesoriów HomeKit. Jednak Ikea TRÅDFRI Gateway teardown doprowadziło do jeszcze kilku ciekawych odkryć.
IKEA TRÅDFRI Gateway teardown, jak bramka Ikea wygląda w środku.
Z punktu widzenia głównego artykułu „HomeKit dla istniejących urządzeń…”, najważniejszym odkryciem było znalezienie wewnątrz bazy „Apple Authentication Coprocessor 2.0c”, jednak nie tylko to znalezisko jest interesujące.
Jak wiemy, IKEA TRÅDFRI nie wspierała HomeKit od momentu premiery w kwietniu 2017 roku, jednak w lipcu wsparcie zostało zapowiedziane, a w pierwszych dniach listopada udostępnione. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie „Apple Authentication Coprocessor 2.0c” zainstalowany już w każdej bazie. Uwierzytelnianie programowe dla HomeKit zostało wprowadzone dopiero wraz z iOS 11.3 i tvOS 11.3.
Będzie Wi-Fi?
Na razie bramka IKEA TRÅDFRI wymaga podłączenia do domowej sieci za pomocą kabla Ethernet. Jest to jedna z większych jej wad. Jednak jest nadzieja, że z którąś aktualizacją oprogramowania w magiczny sposób dostanie ona wsparcie dla Wi-Fi podobnie jak dostała dla HomeKit. Wewnątrz jest wszystko, co potrzebne i to w nie byle jakiej konfiguracji. Szczegóły zobaczycie na zdjęciach i ich opisach.
To dzięki temu układowi IKEA mogła dodać wsparcie dla HomeKit nie czekając na iOS 11.3 i tvOS 11.3 z uwierzytelnianiem programowym.
Zastosowano aż dwa dość silne SoC z mikrokontrolerami. Po lewej Silicon Labs Mighty Gecko EFR32MG1P132GI. Widać, że jest on podłączony do anteny. Odpowiada za obsługę Zigbee (867 MHz oraz inne zakresy w tym 433 MHz), ale potrafi też obsługiwać Bluetooth (2,4 GHz). Jasny, największy układ to Murata Type1GC z mikrokontrolerem Cypress BCM43907. Jak widać, też ma swoją antenę, a w środku wbudowany układ Wi-Fi i to do tego dwuzakresowy 2,4 oraz 5 GHz! Skrajnie po prawej znajduje się 4 MB pamięci flash (całkiem sporo). Oba układy z antenami mają dostarczane przez producentów SDK dla HomeKit. IKEA prawdopodobnie używa jako główny procesor układ Murata, bo to do niego podłączona jest dodatkowa pamięć.
Ten układ samodzielnie potrafi wspołpracować z HomeKit za pomocą Bluetooth i producent zapewnia stosowne SDK zgodne z MFi HomeKit Apple.
Po prawej możemy zobaczyć pady pod złącze diagnostyczne lub dodatkową, większą pamięć flash.
Wdać, że projektanci IKEA nie oszczędzali na komponentach i ich mostek jest zaprojektowany wręcz „nadmiarowo”. Ciekawe czy kiedykolwiek zostaną użyte jego dodatkowe możliwości jak np. Wi-Fi.
Obrazki padły, a ja na swojej płytce nie mogę znaleźć układu od Apple. Możliwe żeby wypuścili rewizję bez niego?
Małe sprostowanie:
– Zigbee w tym gateway działa tylko i wyłącznie na 2.4GHz (a nie jak napisano 868MHz czy 433MHz)
– nie ma obsługi bluetooth
– WiFi: układ może i obsługuje dwa zakresy, ale antena jest tylko na zakres 2,4GHz