^

Ładowanie indukcyjne w iPhone'ach X i 8

Tomasz Wołkowski

21 marca 2018

Ładowarka indukcyjna od Apple – Apple AirPower – została zaprezentowana, jako bardzo wygodne źródło energii dla naszych iPhonów (w przypadku modeli X i 8). Jednocześnie możemy naładować nasz Apple Watch. Wprawdzie ładowarka będzie kosztowała ok. 1000 zł i trzeba będzie na nią jeszcze chwilę poczekać (w sprzedaży ma być podobno pod koniec marca), jednak jest już wielu, którzy szykują się na zakup „ładowarki kolejnej generacji”, aby wygodniej wykorzystywać ładowanie indukcyjne w iPhone’ach X i 8.

Czy ładowanie indukcyjne w iPhone’ach X i 8 jest bezpieczne?

Jednak Holger Eilhard w swoim artykule dla GIGA mówi o cenie, jaką będziemy musieli zapłacić za pozbycie się kabli i ładowanie bezprzewodowe.
Jak wynika ze sprawozdania ZDNet iPhony ładowane bezprzewodowo szybciej osiągają limit cyklu baterii, niż podczas ładowania tradycyjnego. Wg Apple bateria jest tak skonstruowana, żeby zachowywała do 80% oryginalnej pojemności po 500 cyklach ładowania. ZDNet przyjmuje te 500 cykli jako podstawę do dalszego dobrego funkcjonowania baterii. Chodzi o to, żeby te 500 cykli rozciągnąć na cały żywot urządzenia.
Zgodnie z obliczeniami  ZDNet iPhone ładowany bezprzewodowo osiąga te 500 cykli wyraźnie szybciej, niż iPhone ładowany tradycyjnie. Podczas, gdy iPhone ładowany kablem osiąga 500 cykli w 36 miesięcy, iPhone ładowany bezprzewodowo potrzebuje na to tylko 20 miesięcy.
Podstawą do takiego twierdzenia wg ZDNet jest różny przebieg procesu ładowania. Gdy iPhone jest ładowany kablem, urządzenie otrzymuje pierwotnie energię z sieci. Bateria jest wprawdzie obciążona, ale jest to minimalne obciążenie. Natomiast podczas ładowania bezprzewodowego iPhone otrzymuje pierwotnie energię z baterii. To powoduje, że bateria po krótszym czasie odnotowuje więcej cykli ładowania.
Użytkownicy mają do wyboru: wygoda czy dłuższe życie baterii?
 

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Komor

    Jeszcze jeden „detal” dotyczący bezprzewodowego ładowania – zwiększone zużycie energii w skali świata, ze względu na niską wydajność. https://youtu.be/iOVg62_DUYU