^

Problem ze skopiowaniem Face ID, konkurencja musi poczekać dwa lata

Redakcja

20 marca 2018

Według informacji pochodzących z agencji Reuters, producenci smartfonów z Androidem mogą mieć problem ze skopiowaniem Face ID i wcale nie chodzi tylko o patenty, czy zawiłą technologię.

Problem z VCSEL i innymi kluczowymi elementami.

Face ID stosowane w iPhone X nie jest pozbawione wad, ale jednak działa dobrze i można je uznać (pod warunkiem braku bliźniaka) za bardzo solidny sposób zabezpieczenia biometrycznego. Poza algorytmami, kamerą w podczerwieni oraz Neural Engine w układzie A11, swoją funkcjonalność Face ID i kamera True Depth zawdzięcza emiterowi kropek. Używa on specjalnego lasera VCSEL.

Touch ID

Po prezentacji iPhone 5s, który pierwszy został wyposażony w czytnik linii papilarnych, producenci innych smartfonów dość szybko zastosowali podobne rozwiązania. Co prawda pierwsze „liniowe” czytniki były bardzo zawodne, ale po kilku miesiącach Samsung i spółka doścignęli pod tym względem Apple.
Z Face ID i mapowaniem 3D mogą mieć większy problem, między innymi przez braki na rynku modułów VCSEL. To w ich fabrykę Apple zainwestował nie tak dawno sporo pieniędzy, gwarantując sobie wymagane dostawy przed premierą nowych modeli urządzeń z Face ID w tym roku.
Wg agencji Reuters, przez niemal dwa lata inni producenci będą pozbawieni odpowiednich ilości komponentów, aby uruchomić masową produkcję smartfonów z biometrią wspieraną mapowaniem 3D. Obecnie debiutujące urządzenia jak Asus ZenFone AR nie używają mapowania do autentykacji, tak jak to robi iPhone X.
Źródło: Reuters

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. macpretorians

  Moja żona używała Samsunga Galaxy S8 i użyła funkcji odblokowania twarzą może przez 2 dni. Po prostu zadziałał raz na 20 prób. Czytałem, że i Samsung Galaxy S9 też sobie z tym nie poradził. A są użytkownicy iPhonów, którzy narzekają a po co nam Face ID i w ogóle to nie fajne jest … 🙂 tacy niektórzy jesteśmy, mamy dobry produkt a i tak narzekamy 🙂

 2. pawciu

  Ja narzekam dlatego, że używam Face ID i używałem Touch ID i dla mnie dużo wygodniejsze jest Touch ID – proste.
  Nie obchodzi mnie jak doskonała jest ta technologia w porównaniu do konkurencji, skoro skanowanie odciskiem, działało, szybciej, lepiej i miało mniej ograniczeń.
  Technologia sama w sobie choćby była nie wiem jak doskonała, nie jest niczym, jeżeli nie ma doskonałego zastosowania.

 3. macpretorians

  Ja również korzystałem z Touch ID a teraz z Face ID (właściwie z Touch ID również bo służbowy mam iPhone 7) i jak dla mnie Face ID jest lepszym rozwiązaniem. Przy Touch ID wystarczy, że niedokładnie wytarłem ręce po umyciu i już nie zadziała….ale masz rację. Każdy wg własnego gustu 🙂