^

10 lat iPhone SDK, 10 lat rewolucji w aplikacjach nie tylko mobilnych

Jaromir Kopp

8 marca 2018

Dla większości z nas mobilna rewolucja miała swój początek wraz z premierą iPhone, 11 lat temu. Jednak bez App Store, wspomniana rewolucja mogłaby okazać się fiaskiem. Dlatego ze wstydem muszę przyznać, że prawie przegapiłem okrągłą rocznicę 10 lat iPhone SDK.

10 lat temu nie myliłem się

Moja intuicja nie zawsze dobrze mi służy, jednak 10 lat temu miałem rację. Właśnie udało mi się odgrzebać w archiwum listy dyskusyjnej „Szarlotka” mojego maila z 7 marca 2008 roku. Pada w nim jedno dosadne, ale obrazowe zdanie:
Teraz dopiero inne „platformy” zaczną s… w gacie.
Teraz dopiero inne ‚platformy’ zaczną s… w gacie
Ta może niezbyt błyskotliwie sformułowana, ale trafna wypowiedź padła w wątku „iPhone SDK”. Przypomnę, że było to dzień po prezentacji narzędzi do tworzenia aplikacji na iPhone oraz nowatorskiego i nigdy wcześniej niestosowanego na masową skalę systemu sprzedaży, dystrybucji i kontroli programów. Podczas prezentacji Steve Jobs powiedział: „Cieszymy się, że możemy stworzyć dynamiczną społeczność programistów z potencjalnie tysiącami natywnych aplikacji na iPhone’a i iPoda touch”. Jak już wiemy, mocno niedoszacował. Jednak Jobs miał rację, mówiąc, że zasady App Store zrównują szanse na sukces dla wielkich i małych firm, oraz pojedynczych programistów, a przynajmniej tak było przez pierwszych kilka lat działania App Store.

10 lat temu powstał nowy przemysł

Przemysł mobilnych aplikacji na masową skalę. Choć programów dla Androida jest równie wiele, jak na iOS, to nie przynoszą one takiego dochodu wydawcom oprogramowania. Apple niedawno podał, że od początku istnienia App Store, do 18 stycznia, czyli w niecałe 10 lat, wypłacił on deweloperom 86 miliardów dolarów.
App Store nadal jest unikalnym rozwiązaniem zapewniającym dostęp do bezpiecznych aplikacji. Sukces sklepu Apple i systemu tworzenia aplikacji na iOS jest trudny do podrobienia, bo został osiągnięty dzięki ścisłemu połączeniu systemu operacyjnego, narzędzi programistycznych i sposobu kontrolowanej dystrybucji. Choć część użytkowników i programistów narzeka na pewnie ograniczenia, jakie to ze sobą niesie, to ilość zalet znacznie przeważa nad wadami tego rozwiązania.
Gdyby ponad 10 lat temu nie udało się przełamać oporu Jobsa, który nie był zwolennikiem otwierania iPhone, na obce aplikacje świat mobilnych urządzeń wyglądałby teraz inaczej, dlatego warto zapamiętać tę datę: 6 marca 2008 roku, czyli dzień prezentacji iPhone SDK.
Zapraszam do obejrzenia filmu z konferencji Apple z 6 marca 2008 roku:

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy