Wybierz Strona

Tunnel AR nowy rodzaj ekspresji muzycznej dzięki iPhone X?

Tunnel AR nowy rodzaj ekspresji muzycznej dzięki iPhone X?

  • 0
  • 03.03.2018
Jaromir Kopp

Zawsze uważałem, że TrueDepth kamera to nie tylko FaceID i Animoji. Wiedziałem, że znajdzie więcej zastosowań. Jedno z nich „odkryła” niemiecka grupa hip-hopowa Die Fantastischen Vier tworząc Tunnel AR.

Tunnel AR gra, czy teledysk?

Na szczęście nie trzeba wybierać. Tunnel AR jest aplikacją wykorzystującą ARKit. Ma ona dwa tryby: muzyczną podróż, wgłąb np. stołu oraz tryb dziurawienia powierzchni płaskich, nazwany przez autorów trybem destrukcji. Działa na każdym urządzeniu wspierającym ARKit, czyli od iPhone 6s (SE) i nowszych oraz na współczesnych iPadach z procesorem A9 lub nowszym.
tryb muzycznej podroży wgłąb
Podczas tworzenia grafiki użyto naturalnych modeli. Ich przygotowanie możemy zobaczyć na filmach. Widać, że zadbano o każdy szczegół, a grafika 3D, choć bardzo bogata, zmieniającymi się paletami barw nawiązuje do gier z lat 90, gdy na ekranie nie mogło pojawić się zbyt wiele różnych barw jednocześnie.
tryb dziurawienia powierzchni płaskich
Do nagrania animacji głów wykonawców użyto iPhone X i jego aparatu TrueDepth. Był on też wykorzystany przy skanowaniu niektórych modeli. Całość zaowocowała całkiem zgrabną aplikacją rozrywkową okraszoną wpadającą w ucho rytmiczną muzyką. Jednak najciekawszy jest trend, jaki zdaje się powstawać w sztuce wideo.

The Songs of Distant Earth

Od razu przypomniała mi się płyta Mike’a Oldfielda The Songs of Distant Earth. Była to wyjątkowa płyta CD połączona z aplikacją multimedialną dostępną tylko na komputery Macintosh. Dotąd mam gdzieś jej egzemplarz. Niestety część multimedialna daje się odtwarzać wyłącznie na klasycznych systemach Mac OS. Na szczęście w internecie możecie znaleźć zapis tego teledysku. W połowie lat 90 zeszłego wieku było to naprawdę coś. Porównanie The Songs of Distant Earth z Tunnel AR, oczywiście nie pod względem muzycznym, wypada dość interesująco.

Tunnel AR od Die Fantastischen Vier dostępny jest w App Store za darmo.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!