^

Tunnel AR nowy rodzaj ekspresji muzycznej dzięki iPhone X?

Jaromir Kopp

3 marca 2018

Zawsze uważałem, że TrueDepth kamera to nie tylko FaceID i Animoji. Wiedziałem, że znajdzie więcej zastosowań. Jedno z nich „odkryła” niemiecka grupa hip-hopowa Die Fantastischen Vier tworząc Tunnel AR.

Tunnel AR gra, czy teledysk?

Na szczęście nie trzeba wybierać. Tunnel AR jest aplikacją wykorzystującą ARKit. Ma ona dwa tryby: muzyczną podróż, wgłąb np. stołu oraz tryb dziurawienia powierzchni płaskich, nazwany przez autorów trybem destrukcji. Działa na każdym urządzeniu wspierającym ARKit, czyli od iPhone 6s (SE) i nowszych oraz na współczesnych iPadach z procesorem A9 lub nowszym.
tryb muzycznej podroży wgłąb
Podczas tworzenia grafiki użyto naturalnych modeli. Ich przygotowanie możemy zobaczyć na filmach. Widać, że zadbano o każdy szczegół, a grafika 3D, choć bardzo bogata, zmieniającymi się paletami barw nawiązuje do gier z lat 90, gdy na ekranie nie mogło pojawić się zbyt wiele różnych barw jednocześnie.
tryb dziurawienia powierzchni płaskich
Do nagrania animacji głów wykonawców użyto iPhone X i jego aparatu TrueDepth. Był on też wykorzystany przy skanowaniu niektórych modeli. Całość zaowocowała całkiem zgrabną aplikacją rozrywkową okraszoną wpadającą w ucho rytmiczną muzyką. Jednak najciekawszy jest trend, jaki zdaje się powstawać w sztuce wideo.

The Songs of Distant Earth

Od razu przypomniała mi się płyta Mike’a Oldfielda The Songs of Distant Earth. Była to wyjątkowa płyta CD połączona z aplikacją multimedialną dostępną tylko na komputery Macintosh. Dotąd mam gdzieś jej egzemplarz. Niestety część multimedialna daje się odtwarzać wyłącznie na klasycznych systemach Mac OS. Na szczęście w internecie możecie znaleźć zapis tego teledysku. W połowie lat 90 zeszłego wieku było to naprawdę coś. Porównanie The Songs of Distant Earth z Tunnel AR, oczywiście nie pod względem muzycznym, wypada dość interesująco.

Tunnel AR od Die Fantastischen Vier dostępny jest w App Store za darmo.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy