^
iPhone X Plus potwierdzony? To się okaże

iPhone X Plus potwierdzony? To się okaże

Jaromir Kopp

25 lutego 2018

Pierwsze zdjęcia mogące być dowodem rzeczowym lub raczej poszlaką, potwierdzającą przygotowania do produkcji iPhonów XXL zostały zaprezentowane przez portal MacRumors.com. iPhone X Plus potwierdzony? Być może.

iPhone x3

Niemal ze 100% pewnością możemy oczekiwać trzech nowych (nie licząc prawdopodobnego SE/2) modeli iPhone’ów. Będą nimi odpowiednik obecnego iPhone X, większy od niego, ale tańszy iPhone LCD oraz jeszcze większego iPhone z ekranem w okolicach 6,5” OLED.
Właśnie rzekomy digitizer i ekrany tego ostatniego widać na zdjęciach zamieszczonych przez MacRumors.com.

Niestety jedynym sposobem na określenie wielkości ekranu jest dłoń trzymająca jeden z jego elementów (digitizer). Nawet jeżeli wziąć poprawkę, na mniejsze dłonie Azjatów, to ekran wydaje się znacznie większy od znanego nam iPhone X przy zachowaniu jego charakterystycznego wcięcia.

Na drugim zdjęciu widzimy zapakowane kompletne ekrany wraz z taśmami łączącymi je z resztą komponentów. Jeden z nich jest obrócony i możemy zobaczyć drugą stronę. Niestety na tym zdjęciu nie ma skali odniesienia i bardzo trudno jest określić ich rozmiar.
Zdjęcia ponoć pochodzą z nowej fabryki LG, która ma być jednym z głównych dostawców ekranów OLED dla iPhone’ów 2018.

Porównanie z iPhone X

Na pierwszym zdjęciu można dopatrzyć się nadruku na taśmie. Sugeruje on (zgodnie z przyjętym sposobem zobaczeń), że element został wyprodukowany w 47 tygodniu 2017 roku (początek listopada). Elementy ze zdjęć mają być efektem produkcji testowej sprawdzającej instalacje nowej linii produkcyjnej.
Zazwyczaj produkcja testowa nowego modelu rozpoczyna się na 6-9 miesięcy przed prezentacją. W tym przypadku testy mogły dobyć się wcześniej, ze względy na nowe linie produkcyjne i nowego dostawcę. Jednak w zeszłym roku, Samsung również uruchamiał specjalne instalacje dla OLED iPhone X, ale wiosną 2017. Pełną zdolność produkcyjną osiągnął w sierpniu.
Ekrany iPhone X porownanie
Przy założeniu, że ekran ma rzeczywiście 6,5”, to powinien być o około 7-8 mm szerszy od ekranu w obecnym iPhone X. Dodatkowo pojawiały się plotki, że nowe iPhone’y mają mieć mniejsze wcięcia dla głośnika i sensorów FaceID. Nawet przy takich samych rozmiarach FaceID, to dzięki większemu ekranowi powinniśmy mieć dodatkowe miejsce na „rogi”. Po nałożeniu i przeskalowaniu zdjęć widać pewną zmianę proporcji „noska” do „rogów”. Proporcje sugerują, że rozmiar wcięcia na FaceID jest identyczny lub bardzo zbliżony do obecnego.
Rozmieszczenie oraz kształt taśm na drugim zdjęciu wydaje się dość podobny do znanych z obecnego iPhone. Co przy założeniu, że to rzeczywiście nowy model, sugerowałoby niewielkie zmiany w konstrukcji.

Na dwoje babka wróżyła

Mając wymienione poszlaki, można popuścić wodzę fantazji dość znacznie. Oto kilka hipotez:
Zdjęcia mogą nie dotyczyć elementów od iPhone. W końcu wiadomo, że po pierwszej fali szyderstwa, nagle wśród smartfonów z Androidem pojawiły się takie ze znajomo wyciętym ekranem.
W LG testowali linie produkcyjne za pomocą jakichś prototypowych projektów (mało prawdopodobne).
Apple chce nam zrobić niespodziankę i pokarze  iPhone X Plus wcześniej niż zazwyczaj, a będzie to po prostu lekko przeskalowana obecna wersja i oby z dodatkami jak obsługa Apple Pencil. Po zmianach z podejściem do aktualizacji systemów mogły też nastąpić zmiany w kalendarzu sprzętowym. Przecież, nie zawsze na nowe iPhone’y musieliśmy czekać do jesieni.
Możliwe, że to nie są ekrany OLED, a LCD i nie z LG, a z Pegatrona i mają 6,1”; a nie 6,5” (a rowery kradli, a nie rozdawali).
Niestety jesteśmy skazani na to, że plotki i przecieki będą nam obniżać efekt zaskoczenia podczas konferencji Apple. Jednak, czy sami ich nie szukamy, jak kiedyś prezentów od Mikołaja i aniołka, chowanych przed świętami przez rodziców?
Zdjęcia pochodzą z MacRumors.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy