O tym, że za pomocą iPhone, można tworzyć prawdziwe dzieła filmowe, nie trzeba już przekonywać. Mamy na to wiele przykładów, od filmów reklamowych, przez reportaże, po pełnometrażowe produkcje. A teraz możemy sprawdzić, co BBC radzi swoim reporterom.
Wytnij i zachowaj: BBC radzi jak zrobić dobry film
Marc Blank-Settle udostępnił na Twitterze zdjęcie podręcznej ściągi z zaleceniami BBC dla swoich reporterów filmujących iPhone’em. Część z tych rad wydaje się oczywista, choć oglądając filmy zamieszczane w social mediach, nie jest to takie pewne. Inne rady pokrywają się z ogólnymi zaleceniami „dobrej szkoły filmowania”, niezależnie od używanych narządzi w roli kamery. Jednak zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.
- Zawsze sprawdź, czy obiektyw jest czysty.
- Włącz tryb „nie przeszkadzać”.
- Uruchom PNg (ten punkt dotyczy wewnętrznej aplikacji BBC, dla reporterów).
- Zawsze trzymaj iPhone w poziomie (w końcu mamy oczy obok siebie, a nie jedno nad drugim, a nasze telewizory wciąż montujemy poziomo).
- Światło miej za plecami.
- Użyj mikrofonu lub podejdź bliżej.
- Dobrze kadruj.
- Wykonuj zbliżenie za pomocą stóp (bardzo pomysłowe, czasem tele 2x w iPhone Plus to za mało).
- Nie zapomnij wcisnąć nagrywania.
- Blokowanie ostrości i ekspozycji za pomocą puknięcia w ekran (we właściwym miejscu).
- Nagrywaj minimum 10 sekund (zawsze trzeba mieć miejsce na wyciemnienie i rozjaśnienie).
- Utrzymuj iPhone’a nieruchomo.
- Zrób kilka ujęć: plan szeroki, średni i zbliżenie.
- Przy każdym ujęciu ustaw ostrość i jasność na nowo.
- Jak już skończysz, nie zapomnij wyłączyć trybu „nie przeszkadzać”.
Zalecenia z drugiej strony ściągi dotyczą zasilana i ustawień trybu „nie przeszkadzać”. BBC radzi, aby zawsze mieć naładowanego iPhone lub używać power banków, czy etui z baterią. Dodatkowo należy pilnować, aby mieć przynajmniej 3 GB miejsca na filmy.
Cut-out-and-keep: BBC advice to get best results when filming on any smartphone. (Point 3 refers to PNG, an internal BBC app; just use the filming app of your choice). #mojo pic.twitter.com/SOqguofFUX
— marc blank-settle (@MarcSettle) 14 lutego 2018
Jak już pisałem, choć cześć z rad wydaje się oczywista, to nie zawsze pamiętamy o sprawdzeniu czystości obiektywu, czy włączeniu trybu „nie przeszkadzać”. Często zapominamy również o wykonaniu kilku ujęć, co zdecydowanie ułatwia potem atrakcyjny montaż materiału.
Nie ważne, czy zajmujecie się filmowaniem wyłącznie rozrywkowo, czy zdarza się Wam przygotowywać materiały do poważniejszych zastosowań, warto zapoznać się z radami BBC, a nawet je wydrukować i mieć razem z iPhone’em w etui.
0 komentarzy