Już zdążyliśmy przywyknąć, że o sprzęcie Apple wiemy sporo przed jego oficjalną prezentacją. Teraz podobne przecieki dotyczą też nadchodzących nowych systemów. Co wiemy o iOS 12? Całkiem sporo!
Jakość głupcy!
Jak już pisaliśmy, po serii wpadek które, choć nie nadszarpnęły (jeszcze) finansów Apple, to mocno nadwyrężyły zaufanie do systemów Apple, firma stawia na jakość, a nie ilość. I bardzo dobrze. Jednak sporo ważnych zmian w nadchodzących systemach, nas nie ominie. Oto lista, którą skompletował na podstawie różnych wiadomości m.in. z Bloomberg, Redmond Pie.
iOS 12 – 2018
- Zwiększenie stabilności i wydajności na iPhone i iPadzie
- Usprawnienia w ARKit. Z częścią Apple nie czekał i pojawią się już w ARKit v1.5 wraz z iOS 11.3.
- Przebudowane aplikacje Zdrowie i Giełda.
- Jeszcze więcej Animoji i poprawiona nawigacja przy ich wyborze.
- Usprawniona ochrona rodzicielska.
- FaceTime „konferencyjne”, czyli w końcu obsługujące więcej niż dwie osoby naraz. Przypomnę, że iChat w Mac OS miał wsparcie dla wideokonferencji wiele lat temu. Dodatkowo zabawy z Animoji „na żywo”.
- Wsparcie dla Face ID dla nowych modeli iPadów
- Ulepszona funkcja „nie przeszkadzać”
- Integracja Siri w widoku wyszukiwania.
- Ulepszona obsługa importu zdjęć z innych urządzeń na iPadzie.
- Wsparcie dla tworzenia aplikacji uniwersalnych iOS – macOS.
macOS 10.14 – 2018
- Głównie praca nad stabilnością i bezpieczeństwem.
- Największą zmianą ma być nowe API umożliwiające tworzenie i uruchamianie aplikacji uniwersalnych OS – macOS.
- Ma się też pojawić więcej aplikacji znanych z iOS. Jedną z nich ma być program „Dom” służący do zarządzania urządzeniami zgodnymi z Home Kit.
Jeżeli przewidywania się potwierdzą, to najbardziej będę zadowolony oczywiście poprawy wydajności i stabilności. Czekam też na konferencyjne FaceTime, które pozwoli uwolnić się z konieczności używania Skype podczas narad. Usprawnienia w „nie przeszkadzać” również mnie ucieszą. Podobnie chętnie przywitam możliwość obsługi „Domu” z macOS oraz usprawnienia w aplikacji „Zdrowie”.
Oczywiście jako deweloper bardzo jestem ciekaw, jak Apple zamierza rozwiązać API dla uniwersalnych aplikacji. Mam nadzieję, że zrobi to, dodając do macOS nadające się do obsługi myszką i gładzikiem API interfejsu z iOS. Wiele innych funkcji systemu jest identyczna lub bardzo podobna.
iOS 13 – 2019
Za kolejny rok możemy spodziewać się nowości, które z racji prac nad usprawnieniami zostały przeniesione z tegorocznej aktualizacji. Mogą to być między innymi:
Zmiany w ekranie początkowym. Ponoć po 11 latach widok ładnie poukładanych wierszami i rządami ikon, mógł się już znudzić.
- Możliwość uruchamiania tej samej aplikacji w dwóch wcieleniach. Z tej możliwość dość często korzystam w macOS.
- W iOS dla iPad ma się pojawić możliwość pracy na kilku oknach, a w zasadzie zakładkach, w jednej aplikacji. Tak jak teraz możemy w macOS pracować w jednym programie na kilku dokumentach.
- Udoskonalone obecne i nowe funkcje Apple Pencil dla iPad Pro.
- Zmieniona aplikacja Zdjęcia
- Zmienione CarPlay
Nawet jeżeli większość z tych przecieków i plotek się potwierdzi, to i tak możemy liczyć na sporo niespodzianek, a wieczór (naszego czasu), gdy Apple rozpocznie WWDC 2018, zapowiada się ekscytująco. W końcu być może, wiemy co, ale nie wiemy jak.
Źródło: Redmond Pie, Bloomberg
Długo czekam aż Syri będzie miało język polski napewno dużo Polaków było by zadowolonych.