Select Page

Apple Watch już teraz może zdiagnozować cukrzycę

Apple Watch już teraz może zdiagnozować cukrzycę

  • 0
  • 08.02.2018
Jaromir Kopp

Znane są już konkretne przypadki uratowania życia, przez Apple Watch. Jego sposób i dokładność pomiaru tętna oraz ilość informacji, jakie gromadzi, pozwalają na wczesne zdiagnozowanie wielu poważnych problemów z układem krążenia. Najnowsze badania pokazują, że analiza tętna pozwala na wykrycie cukrzycy.

Cardiogram

Firma stojąca za tą aplikacją we współpracy z działem medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego z San Francisco dokonała analizy ponad 14 tysięcy przypadków, uwzględniając 200 milionów pomiarów rytmu serca, aby „wytrenować” sieć neuronową DeepHeart w rozpoznawaniu cukrzycy i innych schorzeń.
Dokonano kilku eksperymentów, zmieniając metody „uczenia” sieci neuronowej. Efekt okazał się wyjątkowo dobry. System zaczął rozpoznawać cukrzycę tylko na podstawie pomiarów rytmu serca dokonanych między innymi za pomocą Apple Watch z dokładnością niemal 85%. Inne schorzenia w tym nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu i bezdech senny również były wykrywane z dokładnością powyżej 74%. Już wcześniej firma chwaliła się, że za pomocą Apple Watch potrafi zdiagnozować migotanie przedsionków z 95% prawdopodobieństwem.
Cardiogram Apple Watch już teraz może zdiagnozować cukrzycę

Interesujące, czy mogę wziąć udział w badaniu?

Wygląda na to, że tak. Wystarczy pobrać aplikację na iPhone oraz zegarek i zarejestrować się w Health eHeart UCSF. Podczas rejestracji musimy udzielić pisemnej zgody na użycie naszych danych zdrowotnych (podpis można wykonać na ekranie iPhone) oraz wypełnić długą i szczegółową ankietę o stanie zdrowia, naszej aktywności i innych istotnych danych. Dodatkowo będziemy proszeni po podanie informacji o ewentualnych chorobach naszych rodziców (jeżeli je znamy). To wszystko po angielsku, lecz wspierając się czasem wikipedią lub translatorem nie miałem problemu ze zrozumieniem pytań i udzieleniem prawidłowych odpowiedzi wybieranych z listy. UCSF nie ma nic przeciwko zgłoszeniom z Polski. Zaznaczam, że procedura jest czasochłonna i dobrze przewidzieć na nią przynajmniej godzinę.
Należy jeszcze pamiętać, aby połączyć konto z aplikacji z kontem na Health eHeart.
Jeżeli dowiem się, jakie są efekty analizy mojego tętna i ta wiadomość mnie nie powali, to dam Wam znać. Gdybyście sami zechcieli spróbować, to podaję link do aplikacji. Z niej możecie dokonać rejestracji w badaniu UCSF.
Cardiogram for Apple Watch w App Store
Health eHeart  UCSF
 

Może Cię zainteresować:

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!