^

Igrzyska w PyeongCzang – jak i gdzie oglądać?

Sebastian Szwarc

6 lutego 2018

Najważniejsze po SuperBowl wydarzenie sportowe tego roku już za kilka dni – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PjongCzang. Dwa tygodnie sportowych zmagań, masa emocji i szansa na obejrzenie dyscyplin, które na codzień rzadko goszczą na ekranach telewizorów. Jak więc oglądać ?

Z powietrza

Jedynym operatorem dostępnym w NTC (naziemna telewizja cyfrowa), mającym prawa nadawcze do Igrzysk jest TVP. Niestety Telewizja Kurskiego kiepsko zarządzana i niedofinansowana nie była w stanie zagwarantować dostępności TVP Sport HD na multipleksie i nie wiadomo czy uda się to na Igrzyska. Pozostaje więc TVP 1 i 2, które jednak pokażą ułamek zmagań sportowych, głównie narciarskie skoki, a prawdziwy kibic chce jednak czegoś więcej.

W lepszej sytuacji są Polacy mieszkający w Wlk.Brytanii. Publiczny nadawca BBC nie tylko zapewni masę transmisji na każdym publicznie dostępnym kanale, można spodziewać się także relacji w radiowej Piątce. Tym bardziej iż Brytyjczycy celują w pobicie rekordu zdobytych medali z lat 1924 i 2014 🙂

W USA prawa sportowe trzyma gospodarz tegorocznego SuperBowl NBC. W dużych miastach należy wyszukać kanały NBC i NBCSN , natomiast w mniejszych ośrodkach odpowiednie stacje partnerskie. W zależności od miejsca pobytu stacje te mogą nadawać transmisje na żywo bądź też tylko powtórki.

Również w Australii większość transmiji odbywa się poprzez jednego z publicznych nadawców czyli Siódemkę, większość sportowych spraw transmitowana będzie na 7Plus.

Sieci kablowe i satelitarne

W Polsce wydarzenia z udziałem Polaków pokaże zapewne TVP Sport. Oprócz tego prawa nadawcze są w rękach należącego do grupy Discovery Eurosport. Stacja specjalnie na Igrzyska uruchamia trzy dodatkowe kanały telewizyjne. Ale uwaga, dostaną je z pewnością abonenci sieci UPC i Vectra. Wielkopolski de facto monopolista, czyli INEA zamiast sportu wolała wprowadzić do oferty trzy nowe kanały porno.
Zarówno Cyfrowy Polsat jak i NC+ powinny oferować te kanały od 9 lutego, nie posiadam jednak informacji czy będą darmowe czy też trzeba będzie dopłacić.

W USA nie ma Eurosportu, prawa należą więc po raz kolejny do NBC, która zapewnia tą drogą 455 godzin transmisji poprzez swoje kanały. Właścicielem NBC jest Comcast stąd jego abonenci zapewne dostaną najszerszą ofertę – NBC Sports Network,osobny Olympic Channel oraz w zalezności od miejsca zamieszkania dawne lokalne stacje Comcastu czyli CSN.

Internet

W Polsce i w reszcie Europy najlepszym rozwiązaniem wydaje się Eurosport Player. Niestety nie wiadomo czy pozostałe trzy kanały będą tam dostępne, gdyż polityka informacyjna stacji jest co najmniej nieprecyzyjna. Wydaje się jednak że w razie potrzeby Eurosport uruchomi w aplikacji tyle streamów ile będzie potrzeba 🙂

W USA najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z aplikacji NBC Sports. W przeciwieństwie do telewizji liczba godzin transmisji osiągnie aż 1800 godzin!

Oprócz tego do aplikacji można się zalogować swoimi danymi z popularnych usług telewizyjnych – Hulu TV, Youtube TV, PS Vue, Sling TV oraz DirecTV Now

W Wlk. Brytanii konieczne jest skorzystanie z BBC iPlayer, wszystko da się obejrzeć na żywo i w powtórkach i dodatkowo ze znacznie mniejszą niż w Polsce liczbą reklam, gdyż w cywilizowanych krajach publiczny nadawca szanuje swego abonenta.

W Australii kanał 7 przygotował osobną aplikację OlympicsOn7 z ośmioma kanałami na żywo. Aplikacja jest darmowa ale jeśli chcemy streamowac na większą liczbę urządzeń bądź zależy nam na jakości HD możemy jednorazowo wykupić ofertę Premium w przystępnej cenie 14,99 AUD.

W Kanadzie CBC przeprowadzi 21 godzin transmisji dziennie, głównie sygnałem swoich partnerów TSN oraz SportsNet.

Widać więc,że oferta dostępu do Igrzysk na świecie jest dość bogata, szkoda że polska telewizja w tym technologicznym wyścigu zostaje gdzieś w tyle, a może po prostu dopasowuje ofertę pod oczekiwania typowego Polaka?

Linki:
* BBC iPlayer (iTunes UK)
* NBC Sports (iTunes USA)
* Olympics On 7(iTunes Australia)
* Eurosport Player
* CBC (iTunes Kanada)

Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Gosc

    „Najważniejsze po SuperBowl wydarzenie sportowe tego roku już za kilka dni – Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PjongCzang.” – ktoś tu chyba zapomniał, że w tym roku Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Te dwa wydarzenia, a w szczególności Super Bowl, to żart.