^

Apple Pencil do pisania „po wszystkim”? Jest na to patent!

Jaromir Kopp

6 lutego 2018

Kto miał do czynienia z Apple Pencil, ten wie, że jest to wspaniałe narzędzie, którego główną wadą jest niewielka ilość urządzeń, z jakimi może współpracować. Obecnie są to wyłącznie iPaday Pro, a pisać można jedynie po ich ekranach. Jednak doniesienia patentowe sugerują, że może to się zmienić.

Apple Pencil do „mazania” po wszystkim

Już jakiś czas temu, urząd patentowy w USA opublikował patent na udoskonalenie ołówka, polegające na detekcji jego obrotu w osi pionowej. Pozwalałoby to na sterowanie wirtualnymi obiektami 3D, czy wybór dodatkowych opcji z menu.
Nowy patent sugeruje, że kiedyś ołówka będziemy mogli używać na dowolnych powierzchniach. Do śledzenia jego pozycji będzie mogła być stosowana triangulacja za pomocą fal elektromagnetycznych lub akustycznych oraz inne techniki jak kamera, akcelerometry i żyroskopy. Oczywiście Apple Pencil nadal będzie rozpoznawał siłę nacisku.

Apple Pencil i 3D

Nowe metody śledzenia pozycji pozwolą na używanie ołówka na przeróżnych, nie tylko płaskich powierzchniach. Jedna z ilustracji dołączona do patentu przedstawia użycie Apple Pencil do „obrysowywania” obiektów trójwymiarowych. Każdy, kto zetknął się z grafiką 3D, wie, jak dużym wsparciem podczas projektowania byłoby takie użycie ołówka.
Apple Pencil 3D i rożne urządzenia
W połączaniu z technikami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz współpracą z różnymi urządzeniami od Apple, taki „pisaczek” byłby wspaniałym poszerzeniem warsztatu nie tylko grafików. Oby tylko zastosowane metody śledzenia były wystarczająco precyzyjne. Większą precyzję mają zapewniać dodatkowe odbiorniki fal np. umieszczone w ładowarce Apple Pencil oraz ekranach urządzeń.
Więcej informacji (po angielsku): Apple Patent Reveals Advancing Apple Pencil to work with Non-Touch Surfaces and supporting 3D & AR Editing Apps 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy