^

Pożegnanie z Qualcomm? Tylko modemy Intela w przyszłych iPhone'ach

Jaromir Kopp

5 lutego 2018

Batalia sądowa pomiędzy Apple i Qualcomm trwa w najlepsze. Apple (ale również inne firmy) oskarżają Qualcomm o pobieranie nadmiernych opłat licencyjnych i sądzi się z potentatem radiowych technologii mobilnych w kilku krajach. Komisja Europejska również dopatrzyła się działań monopolistycznych, nakładając na Qualcomm srogą karę.

Qualcomm kontra Intel

Choć Intel jest pionierem i potentatem w technologii mikroprocesorowej, to w dziedzinie układów łączności mobilnej nie jest tak doświadczony, jak Qualcomm. Na szczęście wygląda na to, że szybko się uczy. Przypomnę, że to właśnie układy Qualcomm’a stosowane w amerykańskich modelach iPhone 7 przeznaczonych do sieci Verizon, oraz na niektóre rynki azjatyckie, sprawiają problemy z zasięgiem. Problemy na tyle duże, że Apple rozpoczął akcję serwisową, o której niedawno pisałem.
Modemy Intela były stosowane w iPhone 7 dla sieci AT&T oraz na Europę. Teoretycznie miały one mniejszą szczytową przepustowość (450 Mb/s) od układów Qualcomm’a (600 Mb/s), jednak w praktyce, w obecnych sieciach nie dawało się zauważyć różnicy.

Tylko Intel

Według KGI, cytowanego przez 9to5mac.com wszystkie tegoroczne modele iPhone’ów będą używać nowych wersji modemów od Intela, który opanował już technologię MIMO 4×4. Nadal jednak Qualcomm może być na liście płac Apple z powodu opłat licencyjnych za stosowane w urządzeniach patenty należące do tej firmy. Nie wiadomo również, jak będzie wyglądała sytuacja podczas wprowadzania technologii 5G, z którą Qualcomm na razie radzi sobie lepiej.
KGI oraz 9to5mac zwracają uwagę na to, że modemy Intela posiadają obsługę Dual SIM z trybem dual standby. Jednak szansę na instalację dwóch slotów na karty w iPhone’ach oceniam na zerowe. Być może po rozpowszechnieniu się eSIM, okaże się, że będzie możliwość użycia dwóch numerów od różnych dostawców. Jednak nie nastąpi to szybko.
Na koniec warto przypomnieć, że Apple również ma ambicję, aby układy radiowe w swoich urządzeniach projektować samodzielnie. Pierwsze skromne efekty są już w Apple Watch s3 3G/LTE.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o sporze pomiędzy Apple i Qualcomm zapraszam na stronę (po angielsku): Apple vs. Qualcomm: Everything you need to know
Zdjęcie pochodzi z ifixit.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy