^
Pierwsze kroki po zakupie iPhone'a

iPhone 7 Plus drugim telefonem w Chinach

Przemysław Marczyński

16 stycznia 2018

iPhone 7 Plus jest drugim najlepiej sprzedającym się telefonem w Chinach. Co ważne w zestawieniu sprzedaży smartphone’ów w tym kraju, w pierwszej dziesiątce Apple jest jedynym zagranicznym producentem.

Apple walczy o chiński rynek

Obserwując wyniki finansowe Apple za ostatni rok, mogliśmy dostrzec nagły spadek przychodów z Chin. W pierwszym kwartale 2017 roku Apple zarobiło tam ponad 16 miliardów dolarów. Jednak czwarty kwartał to zaledwie 9 miliardów dolarów przychodu. Nieustannie słyszymy jednak o uległości Apple względem chińskich władz. Ostatnio głośno mówiło się o przeniesieniu danych iCloud użytkowników z Chin na serwery kontrolowane przez państwowych urzędników.

To się musi opłacać

Polityka Apple wobec Chin zaczyna przynosić wymierne korzyści dla zysków firmy. Dziś Chiny są wiodącym rynkiem zbytu. Roczna sprzedaż internetowa waha się w okolicy 672 miliardów dolarów (gdzie w Stanach Zjednoczonych jest to kwota 340 miliardów dolarów). W pierwszej dziesiątce sprzedaży telefonów w Chinach w roku 2017, aż dwa modele słuchawek pochodzą od Apple. Na drugiej pozycji znalazł się iPhone 7 Plus, zaś na piątym miejscu iPhone 7. Jednak największym sukcesem jest możliwość konkurowania z lokalnymi firmami. Warto zauważyć, że obok producentów z Chin, na liście najlepiej sprzedających się smartphone’ów nie ma innej marki niż Apple, która wywodzi się z innego kraju. Rynek chiński jest bardzo hermetyczny, a Tim Cook włożył wiele wysiłku, aby móc sprzedawać tu swoje produkty i robić to skutecznie.

Najlepiej sprzedające się telefony w Chinach w 2017 roku

Oto lista modeli telefonów jakie najlepiej sprzedawały się w zeszłym roku:
1. Oppo R9s
2. iPhone 7 Plus
3. Vivo X9
4. Oppo A57
5. iPhone 7
6. Oppo R11
7. Vivo Y66
8. Honor 8 Lite
9. Xiaomi RedMI Note 4X
10. Honor Enjoy 6X
Źródło: CNBC

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy