^

Apple wprowadza statystyki dla podcastów – Podcast Analytics

Przemysław Marczyński

16 grudnia 2017

Można jużanalizować statystyki podcastów w iTunes. Apple udostępnił narzędzie od monitorowania audycji internetowych, zamieszczonych w swoim sklepie. Podcast Analytics to doskonała wiadomość dla wszystkich którzy posiadają swoje podcasty.

Ile osób słucha Twojego podcastu?

Na stronie https://itunesconnect.apple.com możemy skorzystać z narzędzia Podcast Analytics, dzięki któremu będziemy mogli zobaczyć na ilu urządzeniach odsłuchiwane były epizody, jak długo słuchano naszej audycji oraz ile czasu średnio na jednym urządzeniu słuchano naszych głosów. Możemy również przeanalizować popularność naszych odcinków oraz w jakich krajach były słuchane audycje.

Testy usługi

podcastanalytics
Podcast Analytics jest udostępniany w wersji beta. Po zalogowaniu się do swojego panelu możemy wybrać klikając w „Submit your feedback” przesłać do Apple zgłoszenie odnośnie błędów lub własnych sugestii.

Bardzo ważna zmiana

Dla podcasterów to bardzo ważna zmiana. Nareszcie otrzymujemy narzędzie które w łatwy sposób jest w stanie zmierzyć popularność audycji. Otwiera to możliwości nawiązania współpracy ze sponsorami, co w efekcie powinno przełożyć się na wzrost popularności tej formy komunikacji w internecie. Do dziś tworząc MacPodcast byliśmy całkowicie bezbronni w kwestii nawiązania jakiejkolwiek współpracy ponieważ nie dało się zmierzyć efektów naszej pracy. Dziś Apple daje nam narzędzie które może przyczynić się do tworzenia lepszych treści poprzez profesjonalizację podcastów.

MacPodcast i 2.700 godzin odsłuchu

itunesconnect
Jak wspomniałem wcześniej podcasty mają wreszcie szansę na to aby zarabiać na swojej obecności w sieci. Nie ma jednak lepszego mobilizatora do działania jak widok cyfr które pojawiają się przy tworzonych publikacjach. Chcemy być czytani i słuchani, to naturalna domena każdego twórcy. Pomimo iż ostatnio nie pojawił się nowy odcinek MacPodcastu to cieszy fakt, że przez ostatni 60 dni podcast buszował w ponad 1200 urządzeniach i był odsłuchiwany średnio przez ponad 2 godziny. Już niebawem wracamy do Was z nowym i to wyjątkowym odcinkiem 🙂
Panel Podcastów – https://podcastsconnect.apple.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Piotr Czerwiński

  Pozostaje tylko jedno pytanie. Czy to będzie zliczało odsłuchania poprzez aplikację iTunes i Podcasts czy także inne sposoby (oczywiście przy użyciu feeda z iTunes)…

  • Rafał Bieleniewicz

   @disqus_lKQIfBFJ1p:disqus było by to ciekawe rozwiązanie gdyby Apple zliczało wszystko, jednak hostingi do podcastów mają swoje statystyki. Czas pokaże czy analytics które oferuje iTunes jest dokładne. Jeżeli chodzi o feed to uważam, że każdy powinien mieć RSS we własnej domenie.

 2. Ewelina | Latynosi mówią

  Ja niestety nie widzę żadnych danych, chociażmój podcast ma już parę miesięcy. Jakie są wymagania do uzyskania dostępu do statystyk? Pozdrawiam 🙂