^
iMac Pro, jednak T2, a nie A10

iMac Pro, jednak T2, a nie A10

Jaromir Kopp

14 grudnia 2017

Informacje wygrzebane z systemu iMac Pro okazały się prawie bezbłędne. Nie potwierdziła się jedynie nazwa dodatkowego procesora.

iMac Pro: nowy chip T2 zapewniający bezpieczeństwo

O dodatkowym procesorze w iMac Pro pisaliśmy już wcześniej: PROCESORY APPLE W IMAC! MOJE MARZENIE SIĘ SPEŁNIA? PRAWIE…
Okazuje się, że dodatkowy procesor, będący specjalną wersją znanej z urządzeń mobilnych serii A, będzie odpowiadał za wiele zadań.
Jego, poprzednik T1 znany z MacBooka Pro odpowiada za obsługę dodatkowego ekranu dotykowego oraz dzięki „bezpiecznej enklawie”, za Touch ID.
W iMac Pro debiutuje T2, który kontroluje zadania, które były kiedyś obsługiwane przez inne układy i procesor główny.
Do jego zadań należeć obsługa FaceTime, diodek i wspieranie pamięci masowych. To spore odciążenie dla procesora, który nie będzie musiał „marnować” wątków dla tak przyziemnych zadań.

Startup Security Utility

T2 również zapewnia bezpieczną enklawę do szyfrowania dysków (FileVault) oraz przechowywania haseł użytkownika i nową funkcję bezpiecznego uruchamiania. Pozwoli ona na zabezpieczenie komputera hasłem sprzętowym w lepszy i bezpieczniejszy sposób niż obecnie stosowany. iMac Pro zawiera program „Startup Security Utility” do konfiguracji bezpiecznego procesu uruchamiania systemu z użyciem procesora T2.
iMac Pro Startup Security Utility
Te informacje zą zgodne z wcześniej podawanymi. Nie wiemy jeszcze, czy będzie obsługiwał „Hey Siri” nawet w stanie wyłączenia komputera, ale to też jest prawdopodobne, choć Apple o tym nie wspomina:

Przedsta­wiamy czip Apple T2 zaprojektowany specjalnie dla Maca. T2 to już druga generacja tego układu, w której przeprojektowano i zintegrowano kilka kontrolerów znanych z innych systemów Mac – takich jak kontroler zarządzania systemem (SMC), sygnałowy procesor obrazu (ISP), kontroler dźwięku i kontroler pamięci masowej SSD. Dzięki T2 Mac zyskuje nowe możliwości. Na przykład zawarty w czipie T2 sygnałowy procesor obrazu współpracuje z kamerą FaceTime HD przy mapowaniu tonalnym, kontroli ekspozycji, automatycznej ekspozycji na podstawie wykrytej twarzy oraz regulacji balansu bieli – sprawiając, że funkcje te działają jeszcze lepiej. Z czipem T2 iMac Pro jest jeszcze bezpieczniejszym komputerem: jego koprocesor Secure Enclave stanowi fundament dla nowych mechanizmów szyfrowania pamięci masowej i bezpiecznego uruchamiania systemu. Dane w pamięci SSD są szyfrowane metodą AES przez specjalny układ sprzętowy, bez wpływu na wydajność i bez angażowania procesora Intel Xeon, który może w tym czasie zajmować się innymi zadaniami obliczeniowymi. Bezpieczne uruchamianie systemu chroni najniższe poziomy oprogramowania przed manipulacjami i dopuszcza do uruchamiania wyłącznie systemów operacyjnych wskazanych jako zaufane przez Apple.

Warto poczekać, aż pierwsi testeży opiszą swoje wrażenia, a iFixit rozbierze iMac Pro na części.
Zdjęcie: Apple Insider.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy