Kategorie Archiwum

Jak Apple dba o naszą prywatność?

Jak Apple dba o naszą prywatność i jednocześnie zbiera dane o sposobie użytkowania urządzeń i programów? W wyjątkowo zawiły dla laika sposób. Na szczęście inżynierowie Apple z Machine Learning Journal starali się wytłumaczyć to w możliwie przystępny sposób.

Wiedza o tym, jak używamy urządzeń, jest bardzo ważna.

Pozwala udoskonalać sprzęt i oprogramowanie, korygować błędy oraz rozpoznawać nowe trendy w sposobie używania urządzeń i programów.

Jak inżynierowie Apple piszą na blogu: „Uzyskanie wglądu w ogólną populację użytkowników ma kluczowe znaczenie dla poprawy komfortu użytkownika”. Przykładem niech będzie wykrycie częstych błędów związanych z pomyłkowym wybieraniem pierwszej „podpowiedzi” podczas używania angielskich klawiatur, o którym wspominają we wpisie autorzy. Jednocześnie zaznaczają, jak te dane są wrażliwe.

Anonimowość danych

Kluczowe są dwie kwestie: Dobrowolność i anonimowość.

Apple zawsze prosi o zgodę na przesyłanie danych z naszych urządzeń. Ręcznie możemy tym zarządzać w: Ustawienia -> Prywatność -> Analizy.

Gdy zdecydujemy się przesyłać dane, to możemy być spokojni o to, że będą one anonimowe i nie pozwolą na skojarzenie ich z naszą osobą. Jak to jest możliwe?

W przeciwieństwie do wielu innych firm, które zbierają dane w sposób „centralny”, Apple używa systemu „lokalnego”. Najlepiej niech spróbują to wytłumaczyć sami projektanci systemu.

Nasz system został zaprojektowany z myślą o świadomej zgodzie i przejrzystości. Żadne dane nie są rejestrowane ani transmitowane, zanim użytkownik wyraźnie nie zdecyduje się na przesyłanie informacji o użytkowaniu. Dane są sprywatyzowane na urządzeniu użytkownika przy użyciu prywatności różnicowej na poziomie zdarzenia w modelu lokalnym, gdzie zdarzeniem może być na przykład umieszczanie w tekście emotikonów. Dodatkowo ograniczamy liczbę transmitowanych sprywatyzowanych zdarzeń. Transmisja do serwera odbywa się za pośrednictwem zaszyfrowanego kanału raz dziennie, bez identyfikatorów urządzeń. Rekordy docierają do serwera o ograniczonym dostępie, gdzie identyfikatory IP są natychmiast odrzucane, tak jak wszelkie powiązania między wieloma rekordami, które również są odrzucane. W tym momencie nie możemy rozróżnić na przykład, czy rekord emoji i rekord domeny internetowej Safari pochodzą od tego samego użytkownika. Rekordy są przetwarzane w celu obliczenia statystyk. Te zbiorcze statystyki są następnie udostępniane uprawnionym zespołom w Apple.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest dodanie do danych „szumu”, czyli sztucznie wprowadzonych błędów. Czyni to dane pochodzące od jednego użytkownika bezużytecznymi, ale zebrane masowo i „połączone” w systemie przetwarzania dają się „odszumić”. Pozwala to poznać ich łączne cechy statystyczne. Apple nie potrzebuje do statystyk indywidualnych danych, a właśnie masowe, pokazujące „trendy”.

Polecam Wam, choć zerknięcie do artykułu „Learning with Privacy at Scale”. Jeżeli macie problem z angielskim, tłumacz Google wyjątkowo dobrze sobie z nim poradził: „Uczenie się z użyciem prywatności w skali”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.