^

Rekonstrukcja twarzy czyli jak złamać Face ID

Redakcja

28 listopada 2017

Zastosowanie w iPhonie X metody uwierzytelnienia za pomocą twarzy spowodowało fakt, że wszyscy starają się znaleźć słabe punkty tego rozwiązania i znaleźć sposób na to, jak złamać Face ID.
Mamy teraz modę na oszukiwanie Face ID, czyli biometrycznego rozpoznawania twarzy wykorzystanego w iPhonie X. Jako że jest to obecnie główna funkcja bezpieczeństwa, wielu osobom zależy na jej zdyskredytowaniu. Wyścig trwa. Dotychczas Face ID został oszukany przez bliźnięta i dzieci oraz… maskę.
Wietnamska firma ochroniarska Bkav w połowie listopada opublikowała film, na którym Face ID zostało „złamane” właśnie przez maskę. Było jednak wiele wątpliwości dotyczących metod odblokowywania używanych w filmie. Tym razem firma Bkav udostępniła drugie wideo z nową maską i sposobem w jaki została użyta do podszywania się pod człowieka. Zobacie sami.

Bkav użył maski wydrukowanej w 3D, której wyprodukowanie kosztuje około 200 $. Następnie na masce naklejono dwuwymiarowe obrazy w podczerwieni, aby emulować prawdziwe oczy. Bkav resetuje Face ID w aparacie, a następnie ustawia go od nowa z twarzą osoby demonstrującej jej działanie. Po aktywacji Face ID odblokowuje on iPhone’a X swoją twarzą, a następnie robi to ponownie za pomocą maski. Maska jest stanie odblokować iPhone X od razu, bez żadnych nieudanych prób i bez uczenia się, ponieważ Face ID został skonfigurowany od podstaw tuż przed testem.
Bkav twierdzi, że materiały i narzędzia użyte do stworzenia owej maski są dostępne dla każdego i że Face ID nie jest wystarczająco bezpieczny, aby można go było wykorzystać w transakcjach biznesowych. Jednak pamiętajmy, że do jego oszukania potrzebujemy drukarki 3D, materiałów o wartości kilkuset dolarów oraz szczegółowego zdjęcia twarzy, które można wykorzystać do rekonstrukcji twarzy osoby. Jeśli wydrukowana maska 3D i konstrukcja oczu na podczerwień nie będą idealne, identyfikacja nie powiedzie się w pięciu próbach.
Firma Bkav uważa, że Face ID jest mniej bezpieczny niż Touch ID, ponieważ łatwiej jest robić zdjęcia z daleka niż zdobyć odcisk palców, ale jest to wbrew pozorom bardzo skomplikowany proces.
System Face ID może się pomylić w określonym wypadku i potrzeba wielu starań, by doprowadzić do jego oszukania poprzez, chociażby skomplikowaną rekonstrukcję twarzy. Nie należy tego traktować jako ujmy na honorze firmy Apple. Zawsze znajdzie się jakiś wyjątek od reguły. W codziennym użytkowaniu nie spotka nas raczej taka sytuacja.
Poza tym pamiętamy przecież, jak rozwijało się Touch ID na przestrzeni lat. Widzieliśmy wiele udanych prób oszukania czytnika, ale czy znalazły stałe zastosowanie i były uciążliwym problemem? Chyba nie. Technologia Touch ID też miała problemy, ale po zastosowaniu wielu ulepszeń stała się szybka i praktycznie niezawodna. Podobnie z pewnością stanie się z Face ID w przyszłości.
Źródło

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. MHM

    Ciekawe czy tygodniu uczenia się prawdziwej twarzy maska też by zadziałała ?

  2. gamex

    Sam się śmiałem jak złamali samsungowy czytnik oczu, wiedząc że apple zrobi to lepiej. A tu taki zonk! Dzieci, bliznięta, maski…