^

Mio przemienia się w PAI, czyli zdrowie jest najważniejsze

Jaromir Kopp

19 listopada 2017

Mio Global to firma mająca ogromne doświadczenie w tworzeniu nadgarstkowych monitorów rytmu serca. W analizie danych z nich pochodzących jej doświadczenie jest jeszcze większe. Zaowocowało ono stworzeniem systemu PAI.

Mio i jej sportowe opaski oraz pulsometry

O pulsometrach Mio, ich opaskach monitorujących aktywność i systemie PAI pisałem już rok temu.
Testy porównawcze wykonane z dobrej marki pulsometrem galwanicznym pokazały, że pomiary optyczne Mio praktycznie nie odbiegały od galwanicznych. Zaprzestałem jednak ich używania, gdy dostałem Apple Watch s2. Jednak była jedna rzecz, za którą tęskniłem i będę tęsknił, ale już tylko do początku 2018 roku.

PAI (Personal Activity Intelligence)

Jak pewnie zauważyliście, większość systemów motywujących do zdrowszego trybu życia bazuje na dziennych wynikach aktywności. Wymogi co do minimalnej ilości kroków w prostych systemach, spalonych kalorii w bardziej złożonych dotyczą poszczególnych dni. Nawet Apple nie oparło się pokusie ustawiania limitów dziennych. PAI działa inaczej.
Mio przemienia się w PAI, czyli zdrowie jest najważniejsze 2
Nie raz wspominałem o powtarzanej przez znajomego trenera zasadzie dla zdrowego serca: 3 × 30 × 130. Czyli: przynajmniej trzy razy w tygodniu utrzymaj przez trzydzieści minut puls powyżej 130 uderzeń na minutę. Nie chodzi o dzienny limit, bo dni są sobie nierówne, ale o systematyczną aktywność w dłuższym, tygodniowym przedziale czasu.
PAI działa podobnie, jednak wykorzystuje wiedzę zdobytą podczas analizy danych 45 000 osób z 25 lat. PAI wylicza na podstawie indywidualnych informacji jak wiek, płeć, waga, minimalny i maksymalny puls w danym okresie, „wskaźnik PAI”. Utrzymywanie go powyżej 100 gwarantuje, jak zapewniają autorzy, zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca o 25% i przedłuża życie średnio o 5 lat.
Mio przemienia się w PAI, czyli zdrowie jest najważniejsze 1

PAI na Apple Watch

Tak! System, za którym tęskniłem wg zapewnień producenta, pojawi się na Apple Watch już na początku przyszłego roku. Firma Mio (obecnie PAI) do tego czasu zaprzestanie produkcji własnych pulsometrów skupiając się nad rozwojem i udoskonalaniem systemy PAI oraz współpracą z producentami popularniejszego od ich rozwiązań sprzętu systematycznie mierzącego aktywność i puls.
PAI ma stać się jeszcze doskonalszy, dzięki współpracy z kolejnymi firmami i instytutami oraz utworzeniu platformy analizującej dane również z innych urządzeń.
Mio przemienia się w PAI, czyli zdrowie jest najważniejsze 5
Nie podano, czy we współpracę zaangażowało się Apple, ani czy PAI będzie używał którejś z platform wymiany i badania danych zdrowotnych od Apple. Ważne jest to, że już niebawem użytkownicy Apple Watch’y będą mogli skorzystać ze sprawdzonej metody analizy danych aktywności i rytmu serca, aby mieć szansę na przedłużenie swojego życia w zdrowiu.
Więcej informacji znajdziecie na stornie PAIhealth.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy