^

Rozmiar ma znaczenie! iPhone 8 Plus bardziej popularny od iPhone 8

Jaromir Kopp

14 listopada 2017

Po wielu latach dominacji „średniego” modelu iPhone z ekranem 4,7″ nadszedł czas na Plusa. Analityk zajmujący się Apple, Ming-Chi Kuo, zapowiada, że sprzedaż iPhone 8 spadnie o połowę kosztem X i 8 Plus.

Przewidywania.

Jak podaje Mac Rumors, analityk Ming-Chi Kuo w notatce przygotowanej dla KGI Securities stwierdził:

Produkcja iPhone 8 w firmie Pegatron spadnie o 50-60% na początku 2018 roku licząc kwartał do kwartału. Spowodowane to będzie większą atrakcyjnością dodatkowych cech 8 Plusa oraz niewielką różnicą w cenie.

Fakty

Nowe preferencje konsumentów co do rozmiaru iPhonów już są faktem. W przyszłości przewaga 8 Plus nad 8 ma się jedynie powiększyć.
Jak inforuje Canalys, w 3 kwartale 2017 Apple sprzedało 5,4 milionów iPhone 8 oraz 6,3 milionów iPhone 8 Plus. Do tej pory modele z Plusem zawsze były mniej popularne od „średnich” z ekranem 4,7″.

Przyzwyczajenia

Przed rewolucją w rozmiarach, czyli zanim pojawiły się iPhone 6 i 6 Plus, większość Apple Userów z pogardą patrzyła na wielkie „paletki” produkowane przez inne firmy. Nawet Apple stwierdziło, że należy zaspokoić potrzeby niezadowolonych z nowych rozmiarów, użytkowników. Pojawił się iPhone SE. W obudowie niemal identycznej z iPhone 5s, umieszczono nowe, dobre (jak na czas debiutu) podzespoły znane z 6s.
Jednak sam, choć również podśmiewałem się z „paletek przy uchu”, gdy naszedł czas na wymianę 5s, wybrałem 6 Plusa. Byłem wtedy w mniejszości.

Zalety, wady

iPhone 8 Plus poza cechami widocznymi od razu, jak ekran, ma wiele innych zalet. Drugi aparat i dodatkowe tryby fotografowania. Jego bateria, choć musi napędzić większy ekran, wytrzymuje dłużej. Jednak dla mnie najważniejszy (poza aparatem) jest tryb poziomy, który daje większe możliwości wielu aplikacjom.
W zasadzie jedyną wadą jest rozmiar. Jednak nawet w zastosowaniach turystyczno-sportowych nie musi być przeszkodą w komfortowym użytkowaniu. Różnica w cenie to tylko 14%

iPhone X

Jest jeszcze jeden ważny, moim zdaniem, powód większej ilości sprzedawanych 8 Plus niż 8. Wpływ iPhone X.
Dla wielu z nas dodatkowe 1500 zł (różnica w cenie między 8, a X) to wiele. Za tą kwotę można niemal kupić nowego iPhone SE. Jednak są osoby, dla których cena nie jest najważniejsza. Stać ich na wybór iPhone X, zamiast 8. Przypomnę, że X jest tylko o 5 mm dłuższy i 3,5 mm szerszy od iPhone 8.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Paweł Nyczaj

    Chodzi o większy rozmiar ekranu, ale też podwójny aparat w iPhone 8 Plus oraz iPhone X. A różnica ceny między 8 a 8 Plus faktycznie nie jest bardzo duża

  2. sportpoz

    Ja żałuję tylko jednej rzeczy – że poziomo na ekranie X nie mieści się więcej niż w zwykłej 8. Ekran Plusa jest jednak nieco szerszy. Porównywałem rozmieszczenie treści na telefonie kolegi, który posiada Plusa i u niego w poziomie mieści się więcej. Całościowo jednak na ekranie X mieści się więcej treści przez to że ekran jest dłuższy pionowo.