^

Apple wróci na tron? Dzięki iPhone X jest to możliwe

Jaromir Kopp

10 listopada 2017

TrendForce, firma zajmująca się analizą kierunków rozwoju rynków przewiduje, że ostatni kwartał tego roku przyniesie znaczny wzrost sprzedaży smartfonów. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich lat, tym razem najwięcej ma się sprzedać iPhonów.

Powrót na szczyt

2011 rok w którym Apple prześcignął Noikię
Od wielu lat Apple nie może się cieszyć z pierwszego miejsca pod względem udziału w globalnym rynku smartfonów. Oczywiście tylko, gdy badamy ilość sprzedanych urządzeń. Pod względem zysku niemal zawsze zgarnia ponad 90%, a bywały kwartały, że nawet ponad 100% (3 kwartał 2016 za Investors.com). Taki wynik spowodowany był stratą, jaką odniosły niektóre firmy na tym rynku. Jednak nadchodzący kwartał ma przynieść sporą zmianę.

Skokowy wzrost sprzedaży

Jeżeli problemy z produkcją iPhone X, które obecnie wydają się opanowane, nie staną na przeszkodzie, udział iPhone’ów w rynku skoczy z 11,5% do 19,1%. Takie są przewidywania serwisu TrendForce. Praktycznie wszystkie firmy poza Huawei, stracą właśnie na rzecz Apple.
Udział w rynku smartfonów wg TrendForce
Samsung swoje dobre dni w tym roku ma już za sobą. Obecnie (dane za 3 kwartał 2017 podane przez Canalys) nawet dwuletni iPhone 6s sprzedaje się lepiej od flagowego Galaxy.
Warto wspomnieć dane historyczne. Cultofmac.com przypomniał dzień, gdy Apple pierwszy raz zdeklasowało Nokię, która cale lata okupowała pierwsze miejsca rankingów udziału w rynku. Było to w czerwcu 2011 roku. Już wtedy, Apple czuł na plecach oddech Samsunga.
Czy przewidywania okażą się słuszne, dowiemy się dopiero za kilka miesięcy, gdy analitycy przetrawią dane z okresu świątecznego. Jednak wiele wskazuje na to, że będzie to wyjątkowy okres dla Apple. Świadczą o tym stale rosnące ceny akcji tej firmy, której kapitalizacja (wartość akcji na rynku) przekroczyła 900 miliardów dolarów.
Widać, że rynek i użytkownicy nie przejmują się zbytnio pośpiesznie naprawianymi, problemami z jakością iOS 11.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Kokolino9667

    Jeżeli Apple powróci na pierwsze miejsce to nie będzie to zasługa modelu X, obecnie w Niemczech od kilku miesięcy co chwila jest promocja na iPhone 6, które sprzedają się jak tzw. Ciepłe Bułeczki!, dlaczego?, cena!, 379€ natomiast X ze swoją kosmiczną ceną odstrasza baaaardzo wielu potencjalnych klientów, X sprzeda się w wielomilionowych sztukach, ale jego udział w powrocie Apple na pierwsze miejsce nie będzie aż tak znaczące. Miesiąc przed uruchomieniem sprzedaży Apple zmniejszyło zamówienia na części aż o 60%, obecny okres oczekiwania wynosi 3 do 4 tygodni!, a jest to najlepszy okres dla sprzedawców! Analitycy prognozowali, że kupno X w 2017 roku graniczyć będzie z cudem!?, gdzie ten cud?, że bezproblemowy zakup X spodziewany jest na Wielkanoc 2018 roku!, śmiech na sali!, nawet zamawiając Go dziś termin dostawy ustalony jest przed świetami Bożonarodzeniowymi!, ale 2017 roku! Faktem jest że X jest PIĘKNY, super wydajny, gdy porównamy Go z poprzednimi modelami, to wyglądają One przy X jakby były z przed kilu lat, X ma tylko jedną wadę!, mianowicie CENĘ i jeszcze raz CENĘ! , i to nie wysokość sprzedaży X przyczyni się do powrotu Apple na tzw ” Tron”!