^
Szybkie zaznaczanie wielu zdjęć w iOS

Szybkie zaznaczanie wielu zdjęć w iOS

Jaromir Kopp

2 listopada 2017

Często chcemy wysłać, dodać do albumu, udostępnić lub skasować wiele zdjęć naraz. O ile w macOS jest to łatwe dzięki pomocy myszy lub myszy i klawiatury, to w iOS mamy do dyspozycji tylko place i ekran. Jednak jest na to dość wygodny sposób.

Zaznacz

Po porannym artykule o kategorii „biustonosz” w systemowej aplikacji Zdjęcia pomyślałem, że funkcja szybkiego zaznaczenia wielu (ale nie koniecznie wszystkich) zdjęć może być bardzo przydatna. Oto jak to zrobić.
Wyszukujemy zdjęcia, które chcemy zaznaczyć. Gdy są (lub ich część) już widoczne na ekranie, klikamy „Wybierz”. Następnie dotykamy palcem zdjęcie (dobrze jest zacząć od pierwszego lub ostatniego, ale nie jest to konieczne) i nie odrywając palca od ekranu, przesuwamy w lewo lub w prawo. Dopiero po tym możemy wygodnie przesunąć palcem w górę lub w dół. Jeżeli zaczniemy od razu ruch w pionie, system może to zinterpretować, jako chęć przesunięcia zawartości ekranu. Przesuwanie palcem w pionowo, powoduje zaznaczanie kolejnych, całych wierszy z fotografiami. Powrót (bez odrywania palca) zdejmuje zaznaczenie ze zdjęć.
W ten sposób da się wybierać różne serie zdjęć, przerywając zaznaczanie (odrywamy palec od ekranu) i zaczynając w innym miejscu. Możemy też „odznaczyć” niektóre zdjęcia, pukając w nie pojedynczo.

Udostępnij (ukryj, skasuj)

Zaznaczone zdjęcia da się dodać do istniejącego lub nowego albumu, pukając „Dodaj do”, skasować pukając w śmietnik lub udostępnić, czy ukryć przyciskając ikonę udostępniania. W menu, jakie się pojawi, jest też znacznie więcej przydatnych funkcji, jakie możemy wykonać na zaznaczonych zdjęciach, np. udostępnić je za pomocą iCloud wybranym osobom lub jako album WWW dostępny dla osób mających do niego link. Jak to zrobić opisałem w „CO ROBIĆ, GDY BRAKUJE MIEJSCA W IPHONIE”. Jak widać może mieć to również pozytywne skutki uboczne.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. EWA

    Zaznaczanie zdjęć w głównym albumie na iphone to kolejna rzecz, z którą Apple jest daleko w tyle za Androidem. W Androidzie istnieje po prostu przycisk Zaznacz wszystko. Tym samym musiałam ręcznie usunąć 3500 zdjęć z iphone zamiast wykonać 2 'kliknięcia’. Obecnie jestem użytkownikiem Iphone 11 pro i widzę same niedociągnięcia i braki w porównaniu do Samsung.