Select Page

iPhone X i bliźniaki, czyli jak „oszukać” Face ID

iPhone X i bliźniaki, czyli jak „oszukać” Face ID

  • 1
  • 01.11.2017
Jaromir Kopp

Według zapewnień Phila Schillera Face ID jest 20 razy bezpieczniejsze od Touch ID, jednak są sytuacje, gdy hasło jest lepszym zabezpieczeniem. Może być konieczne, gdy masz bliźniaka lub 100% sobowtóra.

Face ID i testy z bliźniakami

Jak podaje Macrumors, próby z bliźniakami przynoszą różne efekty. Podczas testu wykonanego przez Mashable na dwóch parach braci, okazało się, że Face ID pozwalał na odblokowanie iPhone X przez bliźniaka. Inny efekt przyniósł test wykonany przez Business Insider. W tym przypadku bliźniak nie był w stanie odblokować iPhone X zabezpieczonego „twarzą” brata.

Test Face ID i bliźniaków Business Insider

Test Face ID z bliźniakami: Business Insider

Face ID działa jak człowiek

Przyglądając się testom widać, że bliźniacy z testu Mashable są „jak dwie krople wody”, a u bliźniaków z Business Insider, nawet ja po długim przyglądaniu się zauważałem drobne różnice. Face ID nie jest lepszy od ludzkiego mózgu, ale na pewno szybszy ode mnie przy rozpoznawaniu twarzy. Rozpoznawanie osób wykonywane przez Face ID nie polega tylko na analizie zdjęcia twarzy. Badane jest również jej trójwymiarowe odwzorowanie oraz obraz w podczerwieni. Jednak Neural Engine działa podobnie jak mózg i ma podobną podatność na przekłamania. Na szczęście dzięki użyciu technik 3D i podczerwieni nie daje się go oszukać za pomocą zdjęcia, a nawet trójwymiarowej maski.

Co na to Apple?

Podana we wstępie liczba zostałą zacytowana z wypowiedzi, która padła podczas wrześniowej konferencji, gdzie stwierdzono, że raz na 50 000 przypadków, Touch ID może zostać odblokowany przez inną osobę. W przypadku Face ID zdarza się to raz na milion. Jednak od razu zastrzeżono: nie dotyczy to bliźniaków i dzieci.
Ta sama informacja zawarta jest w oficjalnym dokumencie przeznaczonym dla użytkowników biznesowych:
Face ID informacje dla biznesu
Jeżeli masz brata (siostrę) bliźniaka, a chcesz używać Face ID i zachować swoje sekrety w tajemnicy przed rodzeństwem, zrób test, bo może się okazać, że będzie konieczne użycie kodu blokady. W innych przypadkach Face ID wydaje się znacznie wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze od Touch ID.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. MARCONIO

    Mam brata bliźniaka. I niestety, ku mojemu zdziwieniu, bratu za każdym razem udało się odblokować Iphone X. Dodam tylko, że jesteśmy podobni, jednak nie identyczni. Czytnik linii papilarnych we wcześniejszych modelach sprawdzał się nieporównywalnie lepiej.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przegląd wakacyjny

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!