^

Każdy chce mieć CarPlay w swoim aucie?

Przemysław Marczyński

17 października 2017

Czym kierujemy się podczas wyboru auta? Cena jest niewątpliwie kluczowa, ale okazuje się, że coraz większą uwagę poświęcamy wyposażeniu samochodu w systemy multimedialne które obsługują nasz telefon. System CarPlay zaczyna coraz częściej być wymieniany jako pożądane wyposażenie nowych pojazdów. Strategy Analytics. opublikowało najnowsze wyniki swoich badań, z których wynika, że CarPlay zaczyna dominować nad Android Auto.

CarPlay popularny w Europie

CarPlay-strategyanalytics
Na powyższym wykresie widzimy, że CarPlay jest koniecznym wyposażeniem auta w Europie. Tutaj przewaga Apple jest niewielka – 29% CarPlay i 25% Android Auto. Chiny wyraźnie opowiedziały się za Apple oddając 36% głosów na CarPlay. W Stanach Zjednoczonych Android Auto wygrywa ten wyścig – 30% badanych opowiedziało się za Zielonym Robotem za kółkiem, a platformę Apple wybrało 23%.

Duże grono sceptyków

Ciekawie przedstawiają się liczby, które mówią o całkowitym braku zainteresowania CarPlay i Androidem. W mojej ocenie wynik zaskakuje – duży procent osób stwierdził, że zupełnie nie interesują ich systemy multimedialne. W Europie było to 15%-16% badanych osób. Rynek ten ma jednak ogromny potencjał, ponieważ największa ilość użytkowników jest zainteresowana tematem chociaż zakupu auta nie determinuje system multimedialny w nim zamontowany. Oznacza to dla producentów oprogramowania, że wejście w rynek samochodowy może być dla nich dużym źródłem przychodu. Nasza tendencja do cyfryzacji własnego otoczenia będzie musiała znaleźć również swoje ujście w samochodach, w których spędzamy przecież dużo czasu.

Ponad 200 aut z CarPlay

CarPlay łączy swoje powstanie z iOS w wersji 7. Od tej pory na rynku pojawiło się ponad 200 aut które mają wdrożony ten system. Niewątpliwie na popularność tego rozwiązania wpływa sukces iPhone’a i to właśnie „magia” sprzedaży tego telefonu sukcesywnie przekonuje producentów do wdrażania tego systemu w swoich autach.
Lista aut wspierających CarPlay –  https://www.apple.com/ios/carplay/available-models/
Jak skonfigurować CarPlay?https://support.apple.com/pl-pl/HT205634
Żródło: MacRumors.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Grzegorz Ciesielski

  Posiadam w Kia CarPlay – wszystko fajnie gdyby jednak więcej aplikacji było dostępnych i obsługa tego bezprzewodowa – najmniej w moim aucie muszę używać kabelka

 2. Sołek

  Posiadam CarPlay w mojej Alpinie ,ale bez cydi to nadaje sie tylko do słuchania ze spotify bo nie musze mówić do czego nadaje sie mapy Appla 🙂

 3. Behinder

  Fiat tipo w modelach 2016 w ogole takiej opcji nie przewidział a to nie tanie auto.
  Dopiero w 2018.
  Ludzie widza ze producenci nie są specjalnie zainteresowani i nie reklamują tej opcji to skąd ma być zainteresowanie

 4. Krzysztof Kwiatkowski

  Kupując KIA nawet nie brałem pod uwagę zakupu z żadnym carplay. Zwykłe radio z cd i zestaw głośnomówiący. Po co komu carplay by rozpraszać się w czasie jazdy? Ile po drogach jeździ baranów którzy piszą smsy czy przeglądają ukradkiem net.