Choć od kilku lat układy stosowane do budowy modułów 3G/LTE w iPhone’ach są zdolne do odbioru i dekodowania częstotliwości, na jakich nadają rozgłośnie radiowe, to ta funkcja nigdy nie pojawiła się w iUrządzeniach. I raczej się to nie zmieni.
Radio FM a sprawa bezpieczeństwa.
Znów, tym razem po tragicznych wydarzeniach związanych z serią kataklizmów w obu Amerykach, szef FCC Ajit Pai wsparty głosami rozgłośni zrzeszonych w NAB wezwał Apple do „odblokowania” funkcji odbioru radia naziemnego. Podczas kataklizmów większość infrastruktury telekomunikacyjnej przestaje działać lub działa w sposób bardzo ograniczony. Nadajniki radiowe, nawet FM dzięki znacznie większemu zasięgowi, odpowiedniej lokalizacji i zasilaniu zazwyczaj nadal pracują w takich sytuacjach. Komunikaty radiowe mogą poprawić bezpieczeństwo, a nawet uratować życie.
Apple nie lubi radia poza Beats 1.
Do takich wniosków można dojść, śledząc upór, z jakim Apple unika zastosowania radioodbiornika w iPhone. Osobiście poradziłem sobie z tym problemem, tworząc własną aplikację na tvOS i iOS „Radio On TV”, jednak jest ona nadal oczywiście uzależniona od streamingu i Internetu.
Ten upór nie musi wynikać z marketingu, może być powodowany miniaturyzacją (dodatkowe przewody i anteny konieczne przy obsłudze radia UKF).
Dlaczego odblokowanie funkcji radia w naszych iPhone’ach nie jest możliwe?
Dlatego, że poza „odbiornikiem” potrzebny jest zestaw dostosowanych do częstotliwości radia naziemnego wzmacniaczy antenowych i oczywiście anten. Anteny radia UKF (FM) są całkiem inne od tych „komórkowych”. W GPRS, EDGE, 3G (UMTS), LTE stosowane są częstotliwości od ~850 MHz do 2-3 GHz. Anteny mają po kilka centymetrów długości. Radio nadaje w okolicach 100 MHz, co wymaga do poprawnego odbioru znacznie dłuższych anten. Takich nie ma w iPhone’ach.
Jak radzą sobie inni producenci telefonów z radiem FM?
Często funkcja radia działa dopiero po podłączeniu słuchawek, czyli właśnie kabel słuchawkowy jest używany jako antena. Trzeba to jakoś połączyć i tych połączeń w iPhone brak.
0 komentarzy