Apple mocno promuje możliwości systemu iOS11. Według ostatnich doniesień firma zaprosiła w tym tygodniu przedstawicieli kilku witryn medialnych do swojego kampusu w Cupertino. Celem tej wizyty miało być przedstawienie nowych aplikacji firm takich jak: The Food Network, Ikea, Giphy, czy AMC. Wszystkie te projekty wykorzystują najnowszy framework ARKit w iOS 11.
W będącym obecnie w wersji beta, systemie iOS 11 firma Apple wprowadziła ARKit. To platforma programistyczna do tworzenia aplikacji, która łączy cyfrowe obiekty i informacje ze środowiska zewnętrznego, w tak zwaną rozszerzoną rzeczywistość. Innymi słowy, pozwala nakładać wirtualne elementy na obraz przechwycony z kamery urządzenia wprowadzając nowe sposoby interakcji z rzeczywistym światem. Dzięki temu ARKit pozwala tworzyć dla iPhone’a i iPada niesamowite efekty i jest kopalnią pomysłów dla programistów.
Aplikacje wykorzystujące framework ARKit mogą być w bardzo ciekawy sposób wykorzystywane komercyjnie. Firma Ikea zaprezentowała swoją aplikację „Ikea Place”, która ma umożliwić użytkownikom przeglądanie, jak wyglądają meble IKEA w domu jeszcze przed ich zakupem. The Verge twierdzi, że jest bardzo konfigurowalna, pozwalając użytkownikom zobaczyć rozmiar, materiały, a nawet teksturę mebli.
Z kolei sieć The Food Network opracowuje aplikację, która umożliwi swoim klientom tworzenie własnych „cyfrowych deserów”, które można odtworzyć w „realnym życiu” za pomocą niestandardowej receptury. Natomiast firmy AMC i Next Games połączyły siły, tworząc wzbogaconą o możliwości rozszerzonej rzeczywistości grę o nazwie „The Walking Dead: Our World”.
W aplikacji GIF, Giphy planuje wprowadzić narzędzia, które pozwolą dodawać pliki GIF do rzeczywistego świata, a CEO Climax Studios i twórca Simon Gardner pokazał grę AR o nazwie Arise. To gra w puzzle, wzbogacona o realistyczne rozwiązania, np. przechylenie iPhone’a, aby sterować postacią poprzez kolejne poziomy.
Ostatnią prezentowaną aplikacją była The Very Hungry Caterpillar. To popularna opowieść dla dzieci zamieniona w aplikację. Wykorzysta ARKit, aby dać dzieciom szansę zobaczenie wirtualnej gąsienicy we własnym domu.
Wszyscy obecni na spotkaniu programiści oceniali ARKit bardzo dobrze. Twierdzili, że stworzenie aplikacji ARKit jest dosyć proste i może zająć od 7 do 10 tygodni. Wszystko więc wskazuje, że rozszerzona rzeczywistość niebawem spopularyzuje się w naszych telefonach i tabletach.
Pierwsze aplikacje ARKit zostaną uruchomione we wrześniu, po oficjalnym debiucie iOS 11. ARKit będzie dostępny we wszystkich urządzeniach Apple z iOS 11 i procesorem A9 lub lepszym (iPad Pro i iPhone 6s / 6s Plus i późniejsze).
Źródło | Zdjęcie tytułowe | Zdjęcie 1 | Zdjęcie 2
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.