^

Pierwsze wrażenia po WWDC 2017

Łukasz Banaszak

6 czerwca 2017

WWDC 2017 było wyjątkowo długie, ale nie nudne. Na gorąco kilka pierwszych wrażeń po wspólnym oglądaniu w sielankowym zaciszu Osolina u Mac Wyznawcy.

iOS 11 razy dwa

Stało się faktem, że będziemy mieć dwie mocno różniące się wersje iOS, jedną dla iPhonów, drugą dla iPadów. I jest to dobra wiadomość! Dodatkowo potwierdza się, że Apple nie pójdzie ślepą drogą na manowce, tworząc uniwersalny system na komputery i tablety, jak usiłuje to zrobić Microsoft. iOS 11 dla iPad otwiera nowe możliwości, o których więcej napisze Łukasz w osobnym artykule. Teraz tylko wspomnę, że iOS 11 uczyni z iPada narzędzie dla prawie wszystkich poza może programistami. Po pierwszych testach bety iOS11 na iPad Air 2 Mac Wyznawca jest zachwycony!

watchOS

Nowe tarcze z postaciami z filmów Pixara (obecnie Disney), choć nie to jest najważniejsze. Lepsza aplikacja Aktywność z filtrowaniem powiadomień, możliwość zmiany wykonywanej aktywności „w biegu” w aplikacji Trening, nowa Muzyka, specjalna tarcza z powiadomieniami Siri.

macOS High Sierra

Jak nazwa wskazuje, wchodzimy na wyższy poziom. Po pierwsze APFS, czyli nowy znacznie lepszy system plików, o którym więcej przeczytacie w czerwcowym Mój Mac Magazynie. Dodatkowo nowe standardy kodowania wideo i zdjęć, Metal 2, VR (wirtualna rzeczywistość) zarówno dla twórców, jak i oglądaczy, znacznie ulepszone systemowe aplikacje Safari, Zdjęcia i Mail. Zdjęcia w końcu będą synchronizować rozpoznane osoby pomiędzy urządzeniami, a safari dostanie tryb inteligentnego blokowania śledzenia oraz wyłączenie autoodtwarzania dźwięków i wideo. Bardzo ważną i długo wyczekiwaną nowością jest udostępnianie plików wprost z iCloud Drive za pomocą linków. Wielu ucieszy nadchodząca możliwość wykupienia pakietów rodzinnych 200 GB i 2 TB.

iOS

Najwięcej zyskają, jak już wspomnieliśmy iPady, ale iPhone również dostanie za darmo wraz z aktualizacją wiele. Np. nowe wygodniejsze centrum sterowania, lepsze zdjęcia z bardziej wyrafinowanymi systemami kompresji, Wiadomości, które mają lepsze wsparcie dla aplikacji oraz nie będą tak mocno zaśmiecać pamięci flash. To tylko mały fragment nowych możliwości.
Więcej napiszemy rankiem po przetestowaniu bet, które już się instalują.

Sprzęt

Tu też się działo wiele! Bardziej niż odświeżone iMac, lepsze wersje MacBook i MacBook Pro, ale najciekawsza naszym zdaniem jest „ucieczka do przodu” pod postacią iMac Pro. To niesamowite jak Apple zamierze upchnąć do 18 rdzeni w komputerze jednobryłowym!

Głośniki

Plotki się potwierdziły… Apple po latach latach i to po raz kolejny wraca do produkcji własnych glośników. Tym razem to są inteligentne głośniki z wsparciem dla Siri (o której nadal nic nie wiadomo czy i kiedy zacznie wspierać język polski). Sprzętowo jest to majstersztyk składający się z 7 głośników rozmieszczonych koncentrycznie oraz zestawu niskotonowego w osi cylindra. Do tego 6 mikrofonów, aby lepiej nas i pomieszczenie w którym głośnik się znajduje, słyszeć. Głośniki wsparte są nowym AirPlay 2, który obsługuje odtwarzanie w wielu pomieszczeniach i mogą pracować w zespole.
To tyle z przeżyć po WWDC 2107 „na gorąco”. Mac Wyznawca jest pod wrażeniem silnym i pozytywnym, Łukasz Banaszak również.

Galeria zdjęć z bet:

WWDC 2017 Centrum Sterowania iPad WWDC 2017 aplikacja Pliki WWDC 2017 multitasking na iPadzie WWDC 2017 Centrum Sterowania iPhone

Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. escapers

    ta opcja współdzielenia w rodzinie 200GB/2TB jest super:) jakoś mi to wczoraj umkneło… od kiedy ma to działać? czy może na betach już działa?

  2. Grzegorz Okaz

    Żeby jeszcze chcieli w końcu puścić to iMessage, jak już jest w iCloud, przez www również.

  3. Paweł Rybak

    Mam pytanie z innej beczki, co to za sprzęt na zdjęciu?