^

[MWC17] Nowe tablety Samsunga. Nowa era komputerów

Przemysław Marczyński

27 lutego 2017

To co mogliśmy zobaczyć wczoraj podczas prezentacji Samsunga jest wyraźnym sygnałem, że wchodzimy w nowy czas komputerów osobistych. Zapomnijmy o tym jak wyglądały komputery dotychczas.
Samsung10
Chyba jedynie Samsunga brakowało w jasnym przekazie, że ich tablety mogą zastąpić komputer. Mocno promowany przez Apple – iPad Pro oraz Surface od Microsoftu już jakiś czas mają dołączaną etykietę jako pełnowartościowego komputera. Hasłem reklamowym Apple od dłuższego czasu jest przecież – „iPad Pro. Twój następny komputer”. Samsung wchodząc w ten nurt daje jasny znak, że już wszyscy wielcy gracze rynku IT podjęli tą decyzję i nie ma odwrotu – koniec z komputerem pod biurkiem.
Samsung18

Samsung Galaxy Tab S3 i Galaxy Book

Na konferencji zaprezentowano dwa nowe modele tabletów. Jasno rozdzielono grupę docelową tych urządzeń. Galaxy Tab S3 ma być urządzeniem budżetowym. Skierowanym dla domowego użytkownika pozwalając mu jednocześnie cieszyć się multimediami i rozrywką. Tablet ten obsługiwany jest przez procesor Qualcomm Snapdragon 820. Ekran AMOLED 9,7” ma być wygodny do wszelkich domowych zadań jakie będziemy przed nim stawiać. Co jest bardzo obiecujące to współpraca firmy z AKG. Cztery głośniki tej firmy mają skutecznie wypełnić dźwiękiem przestrzeń.
Samsung16
Galaxy Book ma być narzędziem pacy. Podczas prezentacji kładziono na tą strunę mocny nacisk. Otrzymujemy od Samsunga dwa urządzenia o przekątnych 10,6 i 12 cala. Ten sprzęt napędzać będą procesory Intela 7. generacji – Intel Core i5-7200U. Tablet pracować będzie pod kontrolą Windowsa.

Partnerstwa

Warto odnotować, że wyraźnie na konferencji zaznaczono kto staje się bliskim partnerem dla Samsunga. Wspomniano tu Microsoft oraz Adobe. W tej sytuacji firma zabezpiecza sobie najważniejszą rzecz która decyduje o sukcesie urządzeń – wsparcie dla oprogramowania z jakim będzie stykał się użytkownik. Pakiet Microsoft Office’a oraz narzędzia graficzne Adobe mają mieć pełne wsparcie dla tabletów Samsunga.
Samsung23

Chcemy abyś czuł się jak u siebie

Akcesoria które pojawiają się z tabletami mają dać nam wrażenie, że nie odchodzimy zbyt daleko od komputera. Brakło mi tu jedynie myszki ale ją ma zastąpić rysik SPen który nie potrzebuje zasilania bateryjnego. Otrzymujemy również odłączaną klawiaturę która dodatkowo jest podświetlana. Widać tutaj mocne staranie aby użytkownicy którzy do tej pory nie obcowali z tabletem nie bali się po niego sięgać.
Kierunek przez największe firmy technologiczne został już wskazany. Trzeba będzie na nowo zweryfikować stwierdzenie, że tablet nie nadaje się do pracy, a jest jedynie sprzętem do konsumpcji treści. Powoli zmierzamy w kierunku, gdzie całe oprogramowanie ze znanych nam PC będzie można wygodnie obsługiwać na tablecie. Czy będzie to rysik czy inne narzędzie wskazujące takie jak ma Microsoft w Surface Studio, trudno dziś powiedzieć. Jedno jest natomiast pewne – żegnaj komputerze.
Samsung @ MWC 2017

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

 1. Naughtydog

  „Jedno jest natomiast pewne – żegnaj komputerze.” – taaa, pewne tak jak coroczne uśmiercanie PC i rok Linuxa. Będą robić to co ludzie będą chcieli używać i czego potrzebują do konkretnych działań. Komputery tradycyjne nie są zagrożone co oczywiście nie oznacza, że nie muszą i nie będą musiały dzielić się tortem z innymi urządzeniami.

  • pemmax

   Uwierz mi, jestem ostatnim który uważa, że komputer zniknie z rynku. Jednak to co dzieje się od pewnego czasu definitywnie ustawia kierunek w do którego zmierzamy. Wszystkie duże firmy już promują to rozwiązanie. Twórcy oprogramowania tacy jak Adobe zaczynają uczestniczyć na poważnie we wdrażaniu tego projektu. Będziemy masowo pobudzani do tego, że jest to nowe i lepsze rozwiązanie. Za jakiś czas system i aplikacje też dojrzeją i będzie można pracować na tym wygodnie. Nie stanie się to za chwile ale dziś widzę, że mocno ten temat przyspiesza.

   • Pawciu

    Dodam swoje 3 grosze. Adobe faktycznie wkłada duży wysiłek w rozwój oprogramowania na tablety jednak robiąc.z tabletów rozszerzenie obecnego systemu pracy a nie zastąpienie go.
    Te apki wspomagają pracę w terenie, ale nie mają możliwości wykonać tego samego co programy Adobe na Windows czy Mac.
    Ja staram się być na bieżąco i iść zgodnie z nowymi trendami, ale mimo wielu prób i podejść dochodzę do wniosku, że jeszcze to nie jest ten czas. Jeszcze iOS za bardzo ogranicza użytkownika.
    W weekend kupiłem na ipadzie ładny szablon CV z apki „Toolbox” (zestaw szablonów do Pages).
    Próbowałem iPadem wyedytować CV żony, ale poległem. Raz, że cholernie ciężko przepisywać z jednego dokumentu do drugiego, bo nie można dwóch dokumentów otwartych w IOS.
    Chociaż to było cholernie niewygodne, to uparłem się i otwierałem i zamykałem na zmianę raz jeden raz drugi dokument, niestety poległem na opcji „wklej i dostosuj styl”. W Macu można wybrać to z paska lub jest skrót klawiaturowy (Alt+Shift+Cmd + V). W Pages na iOS nie ma tej opcji. Każde wklejenie tekstu ze starego CV do do nowego zmieniało font na domyślny times.
    Nie zaklinajmy rzeczywistości, praca iPad only jest dla rysowników i kilku wąskich specjalizacji gdzie jego zastosowanie jest wygodniejsze niż komputera, ale nie jest to narzędzie do wszystkiego.