^

# 43 – Jaki menadżer haseł i dlaczego 1Password

Kuba Baran

16 lutego 2017

Po tym, jak w ostatnim odcinku postaraliśmy się opowiedzieć Wam jak najwięcej na temat haseł, nadszedł czas na odrobinę praktyki. Jak już zdradziliśmy, wraz z Remkiem jesteśmy olbrzymimi zwolennikami aplikacji 1Password. W tym odcinku, mamy dla Was masę informacji nie tylko dotyczących funkcji, jakie ona oferuję, ale też kilka dobrych praktyk w kwestii jej używania.
Przydatne linki:
Yubiey
1Password dla iOS
1Password dla macOS
Serdecznie zapraszamy do odsłuchu! Serdecznie zapraszamy do odsłuchu i wspierania naszego podcastu!
Poniżej linki do poszczególnych źródeł i odtwarzacza:
MacPodcast w iTunes – posłuchaj
MacPodcast w SoundCloud – odwiedź stronę
Kanał RSS podcastu – link
Odtwarzacz:

Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. Waldemar Gołębski

  Przecież macOS i iOS mają doskonałe, zintegrowane i bezpieczne narzędzie do zarządzania hasłami. Po co używać zewnętrznych płatnych narzędzi?

 2. Jan Bełczewski

  Kubo, Remku, świetne dwa odcinki dotyczące haseł i aplikacji do zarządzania nimi. Może dzięki nim kilka osób uświadomi sobie, że stosowanie tego samego hasła typu 'wiosna2012′ do wszystkich kont to nie jest najlepszy pomysł.
  AgileBits powinni Wam podesłać po dużej butelce Black Velvet lub Crown Royala za ten podcast.
  Świetna robota – dzięki Wam dojdzie im na pewno kilku klientów. Ja ostatnio testowałem Lastpass i 1Password i miałem w ciągu najbliższych 2 tygodni zdecydować z którym zostaję. Po tym odcinku wybór może być tylko jeden. Testy zakończone.
  Mówicie, że 1Passoword nie ma wad, ja jednak dostrzegam jedną niedogodność. Wspomnieliście o tym krótko w podcaście, że takie rozwiązanie jest mało bezpieczne, ale tematu nie rozwinęliście – chodzi o tzw. hasła „randomly selected password characters” – czyli hasła w których podajemy losowo wybrane litery składające się na hasło – sprawa jest szerzej opisywana na forum 1password np tu:
  https://discussions.agilebits.com/discussion/45803/logging-in-with-randomly-selected-password-characters
  nie wiem czy problem dotyczy tylko naszego kraju czy też innych (problem ten poruszało dwóch polskich użytkowników – bez rozwiązania ze strony AgileBits). W takim przypadku 1password (lastpass też, nie wiem jak inne managery haseł) nie radzi sobie z wprowadzaniem wybranych przy danym logowaniu przez system liter z hasła. Po wybraniu wprowadzenia hasła, całe hasło wpisuje w pierwszą pozycję i kończy się to błędem logowania. Jedynym rozwiązaniem dość upierdliwym jest pokazanie hasła przez lupę, zakotwiczenie jej by nie znikła po przejściu do przeglądarki i ręczne wpisywanie literek hasła z kolejnych pozycji wskazywanych przez system logowania. Nie jest to zbyt wygodne i bezpieczne (np. logowanie się z miejsca publicznego – ktoś lub kamery mogą podejrzeć całe hasło do banku) Czy znacie jakiś sposób na obejście tego problemu ?
  pozdrawiam!

  • Mariusz Piaścik

   chyba wszystkie programy do zarządzania hasłami mają problem z tego typu loginami. Testowałem kilka i żaden nie potrafił obsłużyć poprawnie stron z tego typu hasłami.
   Poza 1password natrafiłem też na 2 alternatywy godne uwagi: Dashlane – przepiękny i minimalistyczny (przy nim 1password wygląda jak z lat 90). Niestety cholernie drogi. Kolejny to enpass – podróbka 1password, która opłacana jest jednorazowo za 9,90 Euro

  • Remek Rychlewski

   Pięknie dziękuję wszystkim za miłe słowa. Myślimy właśnie intensywnie nad kolejnymi tematami, które mogli byśmy w podobny sposób rozwinąć. Co jakiś czas możecie się więc spodziewać podobnych tematycznych odcinków.

 3. Mariusz Piaścik

  Świetny podcast. Odnośnie sposobu płatności za 1password – przeglądając różne fora natrafiłem na informacje, że ze strony autorów zakupić można tylko wersję w systemie abonamentowym. Nie zakupisz tam aplikacji w systemie tradycyjnym. Jedyne miejsce, gdzie można tego dokonać to AppleStore, ale… Tam aplikacja kosztuje 65 Euro. Dodatkowo, jeśli zależy Ci na większej funkcjonalności (jak np. obsługa zegarka) to musisz dopłacić 9,99 Euro. Wiele osób narzekało też, że przy dużych aktualizacjach aplikacji twórcy żądają dodatkowych płatności za upgrade. Opłat takich nie ma w systemie abonamentowym.
  Sam obecnie zastanawiam się pomiędzy 1password, Dashlane i LastPass.

 4. Mariusz Piaścik

  Moglibyście jeszcze napisać coś więcej czy lepiej kupić 1password ze sklepu Apple czy ze strony producenta. Naczytałem się różnych rzeczy o problemach ludzi, którzy rzekomo zrobieni zostali w balona przy wprowadzaniu nowszych wersji i… zgłupiałem… Będę wdzięczny

  • Jan Bełczewski

   Ja wybrałem wersję abonamentową, gdyż korzystam z 1password na 4 urządzeniach w tym mac, ios i win10 i była to najwygodniejsza opcja. Jeżeli korzystasz na samym macOS to kwestia przeliczenia: 65 Euro -> 75 USD. Za to masz 24 m-ce abonamentu i dostęp do 1pass zawsze i wszędzie….

   • Mariusz Piaścik

    ale z tego, co rozumiem to wersja z AppStore nie umożliwia upgrade do wyższej wersji. Jeśli producent wypuści wersję 7 to będę musiał raz jeszcze kupić…? W przypadku abonamentu chyba zawsze mam najświeższą wersję…?

 5. sportpoz

  Niestety powróciłem po roku, by napisać komentarz. Strasznie nie podobają mi się ostatnie działania ekipy od 1password. Z danych konta nie można usunąć karty kredytowej, zrezygnować ze subskrybcji, ani usunąć konta. Nie wiem czy tak postępuje firma, która szczyci się że dba o bezpieczeństwo użytkowników. Chyba podziękuję 1password za współpracę – jak tylko uda mi się usunąć kartę kredytową, by subskrypcja nie pobrała się automatycznie na kolejny rok.

 6. necki

  Mamy w PL grono (tzw. Środowisko) ludzi piszących (lub gadających) nt. Apple. Ja jakoś tam śledzę kilkanaście takich osób z kilku serwisów. Wszyscy oni zawsze i w każdych okolicznościach polecają do zarządzania hasłami program 1password. Słuchałem tego od 2 – 3 lat i tak mi wbiliście do głowy brak alternatywy dla 1passwort, że już prawie wykupiłem jego subskrypcję. Za niemałą, dodajmy, kwotę. Ale coś mnie tknęło i postanowiłem wyjść ze strefy komfortu i poszperać w Internecie, gdzieś poza strefą polskiego środowiska fanów Apple. I okazało się, że można znaleźć sporo różnych rankingów menagerów haseł, według których oczywiście, że są poważne alternatywy dla 1passwort. Powiem więcej (prawdopodobnie w tym miejscu sieci to bluźnierstwo) – według tych rankingów 1password wcale nie jest najlepszy, a nawet w ogóle nie mieści się na podium. Chyba najwięcej testujących obstawia Dashlane. Chcę podkreślić, że to nie jest atak na MacPodcast (nawet jestem jego sponsorem na Patronite), ale próba wstrząśnięcia środowiskiem macowych redaktorów w Polsce. Przestańcie się zachowywać jak owce w stadzie i nie powielajcie bezmyślnie opinii kolegów, z którymi (choć jesteście z różnych redakcji) to tak na prawdę trzymacie sztamę. Wierzę, że święcie wierzycie na najlepszość 1password. Tylko pytam, czy sprawdziliście konkurencję, zanim orzekliście, że jest najlepszy?