^

iPad Pro i praktyka iPad Only

Łukasz Banaszak

8 lutego 2017

iPad Pro i praktyka iPad Only… niedawno Tim Cook zapowiedział, że czekają nas „ekscytujące rzeczy” w dziedzinie aktualizacji iPadów (w kontrze do ich spadającej sprzedaży). Chciałbym się odnieść do tej wypowiedzi CEO Apple.
Czytelnicy Mój Mac Magazyn mogli się przekonać, że należę do grona entuzjastów iPad Only. Pracuję na iPadach od ich pierwszej generacji. Takim małym zwieńczeniem była grudniowa aktualizacja iPada Air 2 na iPada Pro 12,9″ ze wbudowanym modemem LTE. Miesiąc intensywnej pracy iPad Only, kilkaset kilometrów pracy w terenie z „dużym” zaowocowały konkretnymi wnioskami
iPad Pro 12.9 cala z włączonym dzieleniem ekranu
Apple wydając serię Pro, uczyniło olbrzymi krok naprzód. Lepszy procesor, więcej pamięci RAM i klawiatura Smart Keyboard, na łącze smart connector naprawdę zmieniły reguły gry dodając 100% do możliwości iPada. Tutaj możemy, poczuć mocną zapowiedź ery Post PC. Z góry odpowiem na Wasze pytanie: iPad Pro może być dzisiaj pełnoprawnym pc replacement, ale musimy zaakceptować specyfikę obecnej generacji iOS. Benefity równoważą ograniczenia.

Do czego może się przydać iPad Pro?

Edukacja

Pod tym względem iPad Pro będzie niezrównanym kompanem nauczycieli i uczniów. Aplikacja Klasa, bogactwo programów edukacyjnych i bezpieczeństwo czyni z niego dobre narzędzie w warsztacie nauczyciela. Zakładając, że iPad to jedyne iUrządzenie, w klasie  wysłuchacie lekcji wszystkich obcych języków nowożytnych: angielskiego, niemieckiego, włoskiego i rosyjskiego. Audycje BBC i CNN przybliżą inne, bardziej otwarte spojrzenie na świat. Z Jaromirem prowadziliśmy zajęcia iPad Only. W praktyce, iPady zdały egzamin z nawiązką.

 

Media

Szybkość przesyłania danych, fenomenalnie długi czas pracy na baterii (mój rekord to 3-4 dni). Interaktywne aplikacje sprawią, że iPad Pro, stanie się mobilnym centrum zarządzania dziennikarza. Szybko przygotujemy i opublikujemy komunikat prasowy. Obecnie 80% redakcyjnej pracy wykonuję na iPadzie Pro. Dodatkowo minimalizm iOS sprzyja większemu skupieniu.

Biuro

Najpotężniejszy pakiet biurowy, czyli iWork, wsparty iCloud Drive to potężne narzędzie. Dodajcie Office 2016 ze wsparciem dla One Drive i Dropbox, a otrzymacie kombinat do pracy biurowej. Ponadto nowe aktualizacje One Drive gwarantują wsparcie współpracy. Wasi współpracownicy, preferujący Windows Only nie będą narzekać na brak zgodności. W tym miejscu podkreślam: nie jestem fanem Windows 10, ale podobnie jak naczelny Mój Mac Magazyn, doceniam potencjał innych usług Microsoft. Na iPadzie Pro wystawicie również faktury.
Edytor tekstowy Page z pakietu iWork Microsoft Word i Excel w trybie dzielenia ekranu

Uniwersytet

Każdego roku studenci stają przed wyborem: iPad czy Macbook. Wybaczcie, nie odpowiem na to pytanie: każdy ma odmienne środowisko pracy, ale iPad Pro w ręku nauczyciela akademickiego i studenta zmienia model uczenia się na nietradycyjny, bardziej efektywny. ITunes U i iBooks pękają w szwach od interaktywnych wykładów (audio i wideo) i kursów ze wszystkich dyscyplin nauki.
Wybór kursów w iTunes U Wybór książek w iBooks

Obróbka filmów i zdjęć

Odkąd kupiłem iPada Pro, częściej obrabiam na nim zdjęcia (niż na macOS). Pixelmator i narzędzia Adobe, znacząco intensyfikują tempo prac nad projektami.
Pakiet Adobe na iPad Pro Obróbka zdjęcia w Pixelmatorze

Dom

Duży iPad Pro niekoniecznie może służyć za dużą deskę do krojenia, ale świetnie przyczyni się do samokształcenia. Nie wierzycie? Włączcie kanał YouTube, ze słynnym przepisem na „Maczankę po krakowsku”.

Medycyna

iPad Pro jako pc replacement w pracy misyjnej (misje humanitarne). Lekarz za pośrednictwem aplikacji może instruować pacjentów nieanglojęzycznych, na przykład bezpiecznego rodzenia, postępowania w przypadku ataku epilepsji. Zespół chirurgów, z dużym ekranem iPada Pro doskonale przygotuje się do operacji.

Smart Keyboard czy bez?

Apple zagwarantowało nam trzy możliwe wyjścia: Smart Keyboard, Logitech Create (obsługuje smart connector) i tradycyjne klawiatury bezprzewodowe. Jeśli nie piszecie dużo, spokojnie możecie pracować bez Smart Keyboard. Wykonacie na iPadzie Pro, te same czynności. Klawiaturę ekranową obsługujemy bezproblemowo (zwłaszcza na 12,9″).iPad ze Smart Keyboard, stanowią świetny tandem, któremu niestraszne są żadne warunki, włącznie z zapchanym pociągiem czy lotniskiem.

Zdalny ekran macOS

Ekosystem Apple pozwala nam zdalnie udostępnić ekran, jeśli oczywiście na iOS mamy zainstalowanego klienta VNC.
Wchodzimy w ustawienia, udostępnianie.
Konfiguracja udostępniania ekranu w Mac OS
Konfigurujemy hasło i nazwę urządzenia z macOS. Podobną czynność powtarzamy w aplikacji. Polecam, można w 5 minut wyleczyć się z pokusy hybrydy macOS zamkniętej w przestrzeni iPada.
Udostępnienie ekranu Mac OS na iPadzie Pro

Wnioski końcowe

Z iPadami miałem lepsze i gorsze chwile. Przetestowałem na własnej skórze, wszystkie możliwe ograniczenia iOS, ale i pokonałem dzięki temu wiele własnych barier. Dzisiaj iPada Pro traktuję jako pełnoprawny komputer, który sprawdzi się w trudnych warunkach. Pilny termin, na wykonanie sprawozdania w pociągu linii Wrocław-Warszawa? Obróbka zdjęć po skończeniu plenerów z kursantami. Duży iPad Pro poradzi sobie z tym bez żadnych problemów.
Zachęcam do lektury nowego numeru Mój Mac Magazyn, szczególnie artykułu, który napisaliśmy wspólnie z Jaromirem o iPadach.
Dostępność iOS, opisałem we wcześniejszym tekście z cyklu Apple bez Barier. Tradycyjnie zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Czytelników żądnych praktycznych benchmarków, odsyłam do noworocznych testów iUrządzeń dla Mój Mac Magazyn.
Okładka artykułu z nowego numeru Mój Mac Magazyn

Komentarze (0)
L

0 komentarzy