^

Przetestuj przez zakupem aplikacje z Mac App Store

Przemysław Marczyński

18 października 2016

Bez wątpienia model sprzedaży oprogramowania wdrożony przez Apple ma wiele zalet. Mac App Store przechowuje wszystkie nasze licencje w jednym miejscu. Dodatkowo licencje te pozwalają na używanie oprogramowania na wielu komputerach. Łatwo także znaleźć interesujący nas program bez konieczności wertowania rozmaitych stron internetowych co znacznie ułatwia nowym użytkownikom rozpoczęcie przygody z macOS. W tym całym zachwycie nad rozwiązaniami Apple trzeba dołożyć trochę goryczy która wielokrotnie pojawia się w temacie sklepu z programami. Programiści obok narzekania na duży procent od sprzedaży programów (30% zysku ląduje w kieszeni Apple) pada zarzut braku polityki płatnych uaktualnień. Dziś przyzwyczajeni jesteśmy, że kolejne wersje programu który kupiliśmy kosztują mniej. Mac App Store nie daje takiem możliwości zmuszając programistów do wybiegu polegającego na obniżce ceny programu dla wszystkich na początku jego wydania. Drugi bardzo poważny minus to możliwość sprawdzenia programu przed jego zakupem. Oczywiście możemy nabyć aplikację, wydać pieniądze i gdy nam się nie podoba zażądać zwrotu kosztów. Nie lubię jednak rozwiązywać zwykłego testowania w formie reklamacji. Jak się jednak okazuje problem ten można rozwiązać. Doskonali programiści z Omni Group (ludzie od Omni Focus i wielu innych perełek) zaczynają udostępniać swoje program jako darmowe 30-dniowe aplikacje, a następnie wewnętrznym mechanizmem splecionym z Mac App Store będą prosić nas o zakup odpowiedniej wersji. Łatwo również z poziomu aplikacji otrzymamy przywrócenie zakupionego programu ze sklepu Apple. Pierwszym z nich jest OmniGraffle który można pobrać i testować wprost z MAS.
odbezpiecz_mas
Rozwiązanie to również nie jest doskonałe ponieważ wprowadza zamęt w kategoriach programów. Teraz przykładowo OmniGraffle pojawia się wśród darmowych aplikacji chociaż „darmowość” tej produkcji trwa tylko kilkanaście dni.
Mac App Store zdecydowanie wymaga odświeżenia. W oczekiwaniu na ruch Apple zdolni programiści wychodzą przed szereg pokazując, że można ułatwić życie użytkownikom.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy