^

Apple sprzedał MILIARD iPhone'ów! Ile z nich trafiło w Wasze ręce?

Jaromir Kopp

28 lipca 2016

Kilkanaście godzin po konferencji na, której zaprezentowano wyniki finansowe Apple za drugi kwartał roku kalendarzowego (trzeci kwartał finansowy) 2016, Tim Cook podczas spotkania z pracownikami świętował sprzedanie miliardowego iPhone!
Jak już wiecie ze wpisu o wynikach finansowych Przemka Marczyńskiego, pomimo spadków dochodów, zysku i sprzedaży w kluczowych segmentach, dla rynku nie były to złe wieści. Giełda zareagowała wręcz entuzjastycznie (+6,5%). A to nie koniec informacji o pozytywnym wydźwięku.

MILIARD sprzedanych iPhonów

Poprzednim krokiem milowym było sprzedanie miliarda urządzeń z iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) na przełomie 2014 i 2015 roku. Teraz miliardowym osiągnięciem cieszy się iPhone solo. I ja miałem w tym swój udział za sprawą iPhone 3G, 3Gs, 4, 4s, 5, 5s, 6 Plus, 6s Plus oraz jednego iPad’a.

Na tle „konkurencji”

Miliard iPhonów sprzedanych od 2007 roku nie robi być może wrażenia przy 1,28 miliarda urządzeń z Androidem sprzedanych tylko w 2014, ale trzeba pamiętać, że iPhone produkuje jedna firma, a urządzenia z Androidem obecnie ponad 400 firm.
Jeszcze ciekawiej wygląda zestawienie urządzeń będących w użyciu. W styczniu 2016 Apple podało, że na rynku było w ostatnim kwartale 2015 aktywnych (używanych) ponad miliard wszystkich urządzeń z iOS (~93%) i macOS (~7%) [bgr.com] i było to o 25% więcej niż w roku poprzednim. W podobnym czasie (koniec 2015) Google poinformował „z dumą” o 1,4 miliarda aktywnych wszystkich urządzeń z Androidem. Przy rocznej sprzedaży na poziomie prawie 1,3 miliarda tak mała ilość używanych wręcz zdumiewa. Potwierdza to obserwacje, że większość urządzeń z Androidem jest „jednorazowego użytku”, a produkty Apple choćby z powodu długiego okresu wsparcia nie starzeją się tak szybko, co nie ułatwia ich sprzedaży. Tu przypomina mi się obrazek wyświetlany w oficjalnej aplikacji Apple dostępnej w Googla Play, a służącej do przeniesienia danych z Andorida na iOS. Na koniec zabiegu wyświetlana jest informacja „możesz oddać swoje stare urządzenie do recyklingu w salonach Apple za darmo”… i tak chyba dzieje się w istocie.
Możesz oddać swój telefon z Adnroidem za darmo do recyklingu w salkocnach Apple

Miliard solo

Takie osiągnięcie zwłaszcza przy zestawieniu z danymi konkurencji, jest powodem do dumy, dlatego nie dziwi fakt, że Apple postanowił uświetnić to podczas spotkania dla pracowników z którego pochodzi tytułowe zdjęcie, a rynek i wiele agencji informacyjnych postanowiło docenić i odnotować ten fakt.
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. isaakPL

    Pogratulować u mnie iPhony przeplatane były telefonami z Androidem czy Windowsem i tak kolejno iPhone 4>5>5S>SE zawsze wracam bo konkurencja wyglada swietnie głownie na papierze.