Kategorie Archiwum

Próg wejścia w macOS

Obecnie w sprzedaży najtańszym urządzeniem z logo  kompatybilnym z macOS jest Mac Mini. Jego ceny zaczynają się w US Apple Store od kwoty 499$+podatek (nie podaję polskich cen, gdyż mogą się wahać w zależności od kursu). Oczywiście dostajemy za to urządzenie, które w ocenie geeków komputerowych nadaje się jedynie dla Pani Basi na portierni biurowca, ale moim zdaniem przy odrobinie szczerej chęci mógłby się także przydać w innych sytuacjach „biurowo-domowych” właśnie dlatego, że zapewnia niski próg wejścia w macOS.

Konkretnie, za 499$+podatek dostajemy wnętrze od podstawowego modelu MacBook Air model 2014(?) zubożony o SSD. Czyli jakimś dziwnym zrządzeniem losu Apple dało tam zabytkowy dysk HDD z talerzami obracającymi się z prędkością 5400 obr/min. Gdyby nie ten drobiazg z pewnością ta konstrukcja (w tej cenie) w dniu premiery nie byłaby przyczyną drwin na całym świecie.

Co się stało to się nie odstanie i Apple musi jakoś żyć z tą decyzją.

Jednak niezaprzeczalną zaletą takiej maszyny, poza ceną jest wysoki poziom bezpieczeństwa oferowany przez środowisko stworzone przez Apple. A wkrótce dla wielu osób i firm bezpieczeństwo w sieci może stać się priorytetem. Mówi się o tym z roku na rok więcej i głośniej.

Czas biegnie nieubłaganie, zbliża się chwila kolejnych decyzji sprzętowych Apple. Prawdopodobnie także tych dotyczących najtańszego komputera w ofercie, czyli Maca Mini.

Na spółkę z moją szklaną kulą postanowiłem się zastanowić, co dalej z Mini.

  • Po pierwsze raczej nie wyobrażam sobie, aby miał zniknąć z rynku. Apple musi myśleć o mniej zamożnych osobach i firmach, które chcą pracować na macOS w swoich małych firmach i domach.
  • Po drugie nie jestem pewien czy odświeżenie tej linii produktów wydarzy się już tej jesieni.
  • Po trzecie mam dziwne przeświadczenie, iż Apple nie będzie się wysilało na oryginalność. Nie spodziewam się rewolucji w kolejnej odsłonie Maca Mini.
  • Po czwarte z pewnością priorytetem będą koszty i wnętrze Mini będzie bliźniaczo podobne do rozwiązań znajdujących się już w którymś z MacBooków. Którym? Tu z pomocą przyszedł mi redakcyjny kolega (Remigiusz Rychlewski @RZoG, który pochwalił mi się na Twitterze, że testuje Intel Compute Stick z mobilnym procesorem m3, 4GBRAM 64GB SSD. Intel podaje oficjalnie, że można na nim postawić Windows lub Ubuntu. Jednak co najważniejsze to urządzenie mocno mi się kojarzy z tym co Apple wkłada do swojego najmłodszego dziecka, czyli MacBook Retina 12 cali. Gdyby na spokojnie podejść do tego co potrafi MacBook (a są tacy, co obrabiają na nim filmy w 4K) to jego wnętrzności w stacjonarnym Macu Mini stają się bardzo realnym rozwiązaniem.

 

  • Po piąte wygląd zewnętrzny nie będzie miał nic wspólnego z Intel Compu Stick. Tu zdecydowanie będzie klasycznie, czyli tak jak Apple miało w zwyczaju dotychczas prezentować Maca Mini – aluminiowa bryła. Oczywiście odchudzona do 5mm oraz z możliwością montażu w standardzie VESA (pomiędzy uchwytem a monitorem lub na plecach monitora z nogą)
  • Po szóste tylko i wyłącznie z jednym złączem USB Typ-C kompatybilnym z Thunderbolt 3. Cała odpowiedzialność za zasilanie, złącza itp spadłaby na monitor. W komplecie byłyby komputer, kabel USB-C (zgodny z TB3) oraz cztery śruby 😉

Reasumując.

Dostalibyśmy „tanie” (zostanie utrzymana dotychczasowa cena) urządzenie z macOS (m3, 8GB Ram, 128SSD, Intel HD 515, USB-C) z możliwością współpracy tylko z monitorem posiadającym złącze USB Typ C i obsługą Thunderbolt 3. Ponadto jest wielce prawdopodobne, że Apple zaprezentuje taki właśnie monitor z lub bez wbudowanej zewnętrznej karty grafiki (o której się sporo plotkuje, ale która mi wydaje się zbędna, ale to historia na zupełnie inny wpis).

Źródło zdjęć: Apple, Intel

PS Osobiście używam i chwalę sobie Maca Mini z 2012 roku.

Adam (Lokin) Milk

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.