^

OLED w klawiaturze Maków

Redakcja

22 czerwca 2016

Kilka dni temu na twitterze zastanawiałem się nad ceną hipotetycznej zewnętrznej klawiatury dla Maków. Oczywiście nie takiej zwykłej, a takiej z dodatkowym panelem dotykowym wykonanym w technologii ekranu OLED. Sam projekt pojawił się na stronie CURVED. Oczywiście „rysował” niezawodny Martin Hajek.

Po kilku dniach od prezentacji i po chwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że mam jedną zasadniczą uwagę do tego projektu. Oczywiście nie to, że mi się nie podoba taka klawiatura, podoba i to bardzo, ale…

Mam jedno „ale”.

Zużycie prądu.

Nie potrafię oszacować – nawet z dużym przybliżeniem – ile taki ekran może zabrać energii z naszych MacBooków, ale wydaje mi się, że to może mieć znaczenie, dla ogólnego bilansu energetycznego tego urządzenia. Powierzchnia takiego kolorowego panelu jest porównywalna z ekranem małego smartfona, czyli wpływ na zużycie baterii z pewnością będzie. Jeżeli chodzi o klawiatury zewnętrzne, które na stałe zajmują miejsca w domach, biurach pomijam ten fakt w rozważaniach, ale urządzenia przenośne jakoś budzą moje zastanowienie w tej kwestii.

Zrzut ekranu 2016-06-21 o 12.17.00

Zrzut ekranu 2016-06-21 o 12.15.06

Zrzut ekranu 2016-06-21 o 12.17.39

Wspominam o tym ponieważ na początku czerwca pojawił się przeciek prawdopodobnej obudowy Macbooka z miejscem przeznaczonym na taki panel dotykowy. Mam wątpliwości, czy to rozwiązanie finalnie trafi w takiej pięknej i kolorowej wersji do MacBooka. Osobiście zastanawiam się czy nie będzie to ekran z papierem elektronicznym podobnym do tych z czytników e-book. Po pierwsze dlatego, że e-papier zużywa tak niewielkie ilości energii, że w bilansie energetycznym MacBooków są pomijalne. To wg mnie jest ważnym atutem e-papieru. Jestem też zdania, że kolor, atrakcyjny dla naszej próżności nie wnosi w takim panelu żadnej wartości użytkowej w stosunku do czarnego e-papieru i na obu tych ekranach możliwe są do osiągnięcia identyczne efekty użytkowe podczas pracy na komputerze.

cultofmac.com.oledmacbook

http://www.cultofmac.com/430982/spy-photos-all-but-confirm-2016-macbook-pros-oled-touchpad/

Jak uważacie, że się mylę to komentujcie, może zmienię zdanie.

PS Oczywiście w obu przypadkach powinien to być panel z 3DTouch/ForceTouch!

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

 1. Tomasz Wojtkowiak

  Tak tylko zauważę, że e-paper nie wyklucza koloru.

  Odpowiedz
  • Lokinpl

   Prawda, ale…
   kontrast takiego kolorowego e-papieru jest b.słaby. Oceniam subiektywnie na podstawie ekranu Pebble.
   Osobiście zakładam, że „czarny” byłby lepszym wyborem. Twierdzę też na podstawie ekranu Pebble.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *