Motywem przewodnim akcji #WroAccessible16 jest działanie ponad podziałami, łamanie (złych) barier i pokazywanie szeroko pojętej dostępności w technologii i kulturze. Bardzo dobrym przykładem takich działań jest najnowszy cykl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, w którym udostępnia on swoją scenę, innym przedstawieniom gościnnym. Działania te odbywają się pod szyldem „Modrzejewska dom otwarty”.
Cykl został zainaugurowany wyjątkowym przedstawieniem sztuki „Misterium Buffo” fundacji Orbis Tertius z Poznania w reżyserii Lecha Raczaka. Dlaczego o tym piszę? Powodem jest sesja zdjęciowa podczas zamkniętej próby do spektaklu „Misterium Buffo” zrealizowana przez Łukasza Banaszaka dla akcji, której jesteśmy patronem medialnym: #WroAccessible16 – Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016.
„Misterium Buffo” to historia zbawienia opowiedziana na nowo we współczesnych realiach przez Daria Fo, dramatopisarza uhonorowanego w 1997 roku Nagrodą Nobla. Sztuka błazeńska, groteskowa, ale i poruszająca, bluźniercza i zadająca najważniejsze pytania. Jeden z najczęściej wystawianych dramatów w dziejach światowej sceny po II wojnie światowej.
„Wędrowny teatr bez barier”
Teatr Modrzejewskiej również, wzorem patronki – aktorki teatrów objazdowych, często wystawia swoje przedstawienia gościnnie na różnych scenach Polski i za granicą.
Warto wspomnieć, że w cyklu „Modrzejewska dom otwarty”, 19 października w Legnicy wystąpi Janusz Gajos w monodramie na podstawie powieści Andrzeja Szczypiorskiego „Msza za miasto Arras”.
Więcej informacji zdjęć wykonanych oczywiście za pomocą iPhona (6 Plus) i iPada (Air 2) możecie zobaczyć na stronie akcji #WroAccessible16 – Wroclaw Accessible Capital of Technology and Culture 2016, do czego gorąco zachęcam.
0 komentarzy