^
Knog Expose i dodatki

Knog Expose, czyli więcej światła!

Jaromir Kopp

30 marca 2016

Rzadko się zdarza, że przydatna rzecz, o której istnieniu jednak nie miałem pojęcia, trafia w moje ręce w idealnym momencie. Taką niespodziankę sprawił mi Mobidick.pl przysyłając Knog Expose dokładnie w dzień wywiadu z prof. Janem Miodkiem.
Dlaczego tak się ucieszyłem? Bo nagranie i transmisja były prowadzone w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy w otoczeniu scenografii niezbyt dobrze oświetlonej. Expose zostało sprawdzone „w boju” i zdało swój pierwszy egzamin.
Wy też będziecie mieć powód do radości z powodu specjalnej ceny w przedsprzedaży, szczegóły na końcu recenzji 😉

Knog Expose co to jest?

Knog Expose to z pozoru proste, ale bardzo przydatne akcesorium dla fanów filmowania i fotografii. Pomyślane jest jako dodatek dla użytkowników smartfonów, ale praktyka wykazała, że może przydać się każdemu.

Knog Expose na MacBook Air

Knog Expose na stojaczku


Expose to bardzo silna (jak na wielkość) lampka z dziewięcioma diodami „power LED”, własnym akumulatorem i modułem Bluetooth. Do tego wyposażona jest w gniazdko do ładowania (microUSB), włącznik–przełącznik trybu, diodkę sygnalizującą rozładowanie akumulatora i gniazdko na różnego rodzaju mocowania i zaczepy dostarczane w zestawie.
Wg producenta Knog Expose generuje 130 lumenów, czyli świeci 6 razy jaśniej niż typowy iPhone. Temperatura barwy światła 3950K odpowiada naturalnej, a akumulator ma pojemność 180 mAh co pozwala na 20 minut ciągłego świecenia z pełną mocą, 40 ze średnią i 70 minut z minimalną. Inteligentne sterowanie działa z iPhone 4s lub nowszym (iPad 3 lub nowszy), ponieważ wymaga Bluetooth LE (Smart), ale i bez tego Expose jest bardzo przydatne.
Knog Expose Terarium

Od lewej: bez Expose, Expose w terrarium, Expose w ręce


Expose może świecić ciągle przy filmowaniu lub pracować w trybie lampy błyskowej. Aby skorzystać z trybu lampy i płynnego sterowania mocą należy użyć dedykowanej aplikacji: expose smart Jest też tryb świecenia stroboskopowego.
Razem z urządzeniem dostajemy zestaw bardzo przydatnych dodatków. Są to dwa złącza do mocowania Expose z iPhonem w porcie Lightning (długie i krótkie), złącze do przytwierdzania do gniazda słuchawkowego, uniwersalny klips i bardzo wygodny mikro–stojak. Uzupełnieniem zestawu jest sznurek z karabinkiem, aby przyczepić Expose np. do kluczy oraz kabel microUSB do ładowania.
Knog Expose Wiatrołap

Od lewej: bez Expose, Expose skierowane w sufit, Expose przy iPhone

W praktyce to bardzo funkcjonalny dodatek do iPhone

Jak już we wstępie napisałem, swoją przydatność Expose udowodnił już pierwszego dnia podczas transmisji na żywo przez YouTube. Teraz stosuję go w zasadzie przy prawie każdym zdjęciu w pomieszczeniach, a szczególnie przy filmowaniu.

Knog expose smart

Po lewej: aplikacja Expose smart, po prawej iPhone 4 z Expose w gniazdku słuchawkowym


Nie zawsze używam dedykowanej aplikacji bowiem Knog Expose można sterować ręcznie za pomocą włącznika. Dłuższe przytrzymanie włącza lub wyłącza świecenie, krótkie przyciśnięcia pozwalają wybrać jedno z trzech natężeń światła.
Wiele systemów mocowania pozwala na eksperymenty z oświetleniem. Można skierować światło z boku na obiekt lub na sufit, aby delikatnie i bezcieniowo rozjaśnić otoczenie. W pomieszczeniach bardzo trudno jest uzyskać odpowiednie światło podczas filmowania w 60, a zwłaszcza 240 klatkach na sekundę. Expose umożliwia kręcenie filmów w zwolnionym tempie również w takich warunkach. Przy ręcznym sterowaniu można łączyć siły diody wbudowanej w iPhone oraz Expose, daje to jeszcze lepsze efekty przy bardzo słabym świetle.
Knog Wideo SlowMotion

Od lewej: 240 fps bez Expose, 240 fps z Expose


Ręczne sterowanie pozwala na użycie Expose z np. kamerami sportowymi czy innym sprzętem fotograficznym. Jednak w wielu sytuacjach używanie całkiem sympatycznej, choć prostej aplikacji expose smart jest wygodniejsze, a przy zdjęciach pozwala oszczędzać akumulator w „lampce” oraz precyzyjnie dobierać siłą światła. Jeżeli ustawiliśmy Expose, aby doświetlało scenę z mniej dostępnego miejsca, zdalne sterowanie z aplikacji przynosi dodatkowe korzyści.

Podsumowanie

Przy moich amatorskich, choć często wykorzystywanych w pracy redakcyjnej, zdjęciach Expose potrafi zastąpić znacznie większy i cięższy sprzęt oświetlający. Swoją ograniczoną moc nadrabia miniaturowymi rozmiarami i swobodą manipulowania. Można go mieć zawsze przy sobie. Drobną wadą jest dość długi czas ładowania (2,5 godziny). A! Przydaje się też czasem jako podręczna latarka 😉

  • Do testów dostarczył: Mobidick.pl.
  • Link: Knog Expose.
  • Ocena: bardzo dobra.
  • Cena w przedsprzedaży (od 1 kwietnia 2016 do odwolania): 149 zł.
  • Cena regularna: 199 zł.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy