^

MacPodcast – #2 iPhone 5se

Kuba Baran

8 lutego 2016

Witam Was serdecznie w ten poniedziałkowy poranek. Nie minął tydzień od poprzedniego odcinka, a mamy dla Was kolejną porcję naszych głosów. Mam nadzieję, że MacPodcast będzie jednym z powodów, aby uznać ten dzień za udany.
W kolejnym odcinku postanowiliśmy odnieść się do doniesień dotyczących nowego mniejszego iPhone’a, który ma nosić nazwę 5se. Oczywiście nie obyło się bez dyskusji nad samą nazwą nowego modelu i rzeczywistej potrzeby takiego urządzenia.
Przy okazji omówiliśmy zmiany, które nadchodzą wraz z systemem iOS 9.3 oraz możliwe nowości w trakcie zapowiadanego keynote, który ma się odbyć 15 marca.
Aplikacją tygodnia został Day One 2: iOS | OS X

Serdecznie zapraszamy do odsłuchu i wspierania naszego podkastu!

Poniżej linki do poszczególnych źródeł i odtwarzacz:
MacPodcast w iTunes – posłuchaj
MacPodcast w SoundCloud – odwiedź stronę
Kanał RSS podcastu – link
Odtwarzacz:

Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. mantis30

  Hmm, nie bardzo rozumiem zdziwienia nazwą rzekomego iPhone 5se. Chodzi o „5” czy o „se”? 5-ka i 5s już były, nie pamiętam czy „s” oznaczało „speed” czy co innego, a „e” może oznaczać „enhanced”.
  W kwestii cyfry sprawa jest prosta. iPhone 3/3G/3GS – ekran 3,5″, iPhone 4/4S – 3,5″ + Retina, iPhone 5/5S – ekran 4″ Retina, iPhone 6/6S – 4,7″ Retina, iPhone 6 Plus/6S Plus – 5,5″ Retina…

  • Kuba Baran

   Zdziwienie nie dotyczy dopisku. Chodzi głównie o cyfrę, która go sygnuje i sprawa nie jest tak prosta jak sugerujesz, o czym mówimy. Premiera nowego urządzenia z oznaczeniem modelu sprzed dwóch lat jest co najmniej dziwnym posunięciem i przekątna ekranu nie ma tu nic do rzeczy.

   • mantis30

    Jeśli założy się, że wyższy numer ma jednoznacznie wskazywać nowszą generację to rzeczywiście można się dziwić. Ja jednak obstawiam, że przynajmniej w przypadku iPhone numeracja powiązana jest z przekątną i rozdzielczością ekranu. Zresztą przyznasz, że widać tu prawidłowość.

    • Kuba Baran

     Masz rację, do teraz ta prawidłowość się zgadzała. Jednak szła ona w prostej linii z rozwojem kolejnych modeli. Teraz mamy do czynienia z sytuacją, kiedy pozostanie przy niej i nadanie numeru 5 słuchawce z technologią 6/6S na pewno spowoduje zgrzyt w kwestii odbioru potencjalnych klientów, którzy będą chcieli mieć świadomość posiadania nowego modelu. Jeżeli jego wygląd będzie analogiczny do aktualnej linii, to tym bardziej taki krok będzie dziwny.

     • mantis30

      Moim zdaniem wszystko zależy od tego czy nowy iPhone z małym ekranem będzie mieć 3D Touch czy nie. Jeśli nie, to oznaczanie go cyfrą 6 lub nawet 7 wprowadziłoby większe zamieszanie i irytację klientów.

      • Kuba Baran

       3DTouch nie ma tu nic do rzeczy. Szóstka bez „S” go nie posiada i żadnego zamieszania z tego powodu nie było.

       • mantis30

        6(6 Plus) – większa przekątna i rozdzielczość, 6S (6S Plus) ta sama przekątna i rozdzielczość ale dodany 3D Touch. Sądzisz, że wydadzą mniejszego iPhone bez 3D Touch i oznaczą go jako 6cośtam? Bez sensu. To, że nowy 4-calowy iPhone będzie mieć szybszy procesor, grafikę, więcej RAMu i lepszy aparat nie wystarczy na zmianę numerka. To są istotne różnice ale nie dla ZU.

        • Kuba Baran

         Dla zwykłego użytkownika, liczy się kupienie urządzenia, który ma najnowszy numerek. Rozumiem Twoje argumenty jednak pozostaję przy swoim zdaniu i myślę, że ta dyskusja mogłaby toczyć się bez końca. Poczekajmy na rozwój wypadków i będziemy wtedy mogli ponarzekać lub pochwalić Apple za taki a nie inny ruch 🙂

         • mantis30

          No właśnie podobnie skonstatowałem wyżej 😉

          • Kuba Baran

           Jednocześnie pisaliśmy 😉

       • mantis30

        Zresztą, każdy może mieć swoje zdanie, prawda? Nie wydaje mi się by Apple nadawało numerki „z czapy” i bez żadnego klucza. Patrząc na dotychczasowe modele wywnioskowałem, ze cechą spójną iPhonów oznaczanych tą samą cyfrą jest ekran i jego parametry (bo jak widać nawet 3D Touch nie zmienił cyfry). Biorąc to pod uwagę nowy model (4″ Retina, odświeżone bebechy) z 5-tką w nazwie wydaje mi się logiczny. A jak finalnie będzie okaże się już niedługo. Póki co możemy tylko spekulować i się próbować przekonywać kto ma rację. A to Apple przecież i może zaskoczyć wszystkich 🙂

 2. Jacek Nawrot

  Fajne, spokojne tempo dyskusji. Nikt sobie nie przerywa. Brawo, dobrze się słucha. Za dużo „tak” na końcu zdania, ale nie ma za to „umówmy się” co dwie sekundy, jak w innych podkastach 🙂