Kategorie Archiwum

Nowy iPhone z USB-c? Zyski i straty z porzucenia Lightning

Nie dość, że ostatnio zdarza mi się narzekać na Apple, to dodatkowo mam ogromną chęć na zmiany. Np. chciałbym, aby Apple porzuciło architekturę x86 Intela w komputerach na rzecz własnej na bazie o ARM lub stworzonej razem z IBM opartej znów o POWER. Jednak tego nie będzie dotyczył ten wpis. Tym razem będą to rozważania o zasłyszanej plotce.
Plotka dotyczy tytułowego USB-c w przyszłych iPhonach. Mam pewne informacje z tajnego źródła i nie jest to żaden blog czy serwis plotkarsko-technologiczny. Może nie w iPhone 7, ale jeszcze w tym roku mam nadzieję (bo się pozakładałem „o piwo” z kilkoma osobami na Twitterze), że zobaczymy w iUrządzeniach zamiast Lightning gniazdo USB-c.

Wtyczki USB-c i Lightning

Wady i zalety

Wielu z Was pewnie zazgrzyta zębami, myśląc o kolejnej zmianie akcesoriów i problemach z tym związanych. Inny postukają się w głowę na myśl, że Apple będzie chciał stracić możliwości zarabiania na licencjach, do tego zamieniając mniejsze złącze na większe, gdy tak dąży do „miniaturyzacji” przynajmniej w jednej osi.

Grubość

Tylko pozornie złącze USB-c zajmuje więcej miejsca. Choć otwór jest minimalnie większy, to wszystkie styki są w środku, z zewnątrz nic gniazdka nie pogrubia. W przypadku Lightning styki są z jednej strony gniazdka, co zwiększa jego wymiar wewnątrz obudowy. Czyli porównując objętość i grubość wewnątrz urządzenia, wyjdzie na to samo albo nawet USB-c będzie mniejsze.

Oficjalna specyfikacja USB-c

Licencje

Nieprawdą jest, jakoby decydując się na złącze USB-c Apple nie będzie mogło pobierać opłat licencyjnych od producentów urządzeń. Tak jak obecnie, aby system raczył obsługiwać urządzenie, czy nawet kabel może sprawdzić, czy ma ono certyfikat MFi. Dla kabli i ładowarek Apple może zrobić pewne wyjątki (zalecenia UE), ale reszta urządzeń jak obecnie może być „odpytana” z certyfikatu. Tak samo się dzieje od lat z „ogólnym” standardem Bluetooth. Tylko jego wersja LE (Smart) nie wymaga licencji od Apple na współpracę z iOS.

Przesłanki

Poza zdjęciem prototypu lub mockupu iPhona ze złączem USB-c za podejrzeniem jego zastosowania niebawem przez Apple, przemawia jeszcze kilka argumentów. Firma nie bała się zastosować USB-c jako jedyne „nietypowe” złącze w MacBook 12″ choć wywołało to pewien szok i konsternację. Dodatkowo w najnowszej Apple TV 4, micro-USB zastąpione zostało przez USB-c (choć jest używane tylko do celów dewelopersko–serwisowych).

Korzyści

Pierwszy to standaryzacja, bo na 100% we wszystkich nowych komputerach i innych urządzeniach Apple zaczną pojawiać się złącza USB-c. Kolejne to możliwość szybszego ładowania urządzeń, ponieważ USB-c przewiduje możliwość przekazywania znacznie większych mocy. Następne to uniwersalność. USB-c pozwala na zmianę przeznaczenia niektórych pinów, czyli można przesyłać tym złączem inne sygnały niż USB. Z tej możliwości ma korzystać standard Thunderbolt 3, który będzie zaszyty właśnie w złączu USB-c zamiast w mini-DisplayPort jak obecnie.

Producenci urządzeń dla iOS również będą mieli łatwiej

Pierwsze tablety i smartfony innych firm z USB-c już są na rynku i z pewnością będzie ich niebawem więcej. Gdy pojawią się iUrządzenia z USB-c producenci akcesoriów jedynie będą musieli postarać się o licencję od Apple i oprogramowanie, aby zwiększyć sprzedaż. Większy rynek (gdy USB-c się rozpowszechni) pozwoli na obniżenie kosztów ich wytwarzania z pożytkiem dla wszystkich.

Oczywiście perspektywa kolejnej zmiany akcesoriów czy przynajmniej nabycia przejściówek wydaje się teraz bardzo nieprzyjemna, ale podobnie jak przejście z Apple 30 pin na Lightning jest „od przeżycia”. Oby tylko adaptery nie były za drogie i miały wygodną formę. Pamiętam pierwsze iMac z portem USB zamiast ADB i Serial oraz SCSI… to też był szok i początkowo problemy z akcesoriami, ale potem było już tylko lepiej.

A co z Lightning?

Już teraz Apple znalazł mu nowe zastosowanie… używa go do ładowania pilota dla ATV4, myszek, gładzików czy pisaka więc się nie zmarnuje 😉
Na zdjęciu tytułowym, za które dziękuję mobidick.pl porównanie iPhone 6 z Lenovo ZUK Z1 mającym złącze USB-c.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.