Z dość sporym przymrużeniem oka patrzyłem na slajdy podczas prezentacji Apple pokazującej nowego iPhonea 6S oraz iPada Pro. Mocno eksponowane były na nich liczby, które miały przedstawiać moc obliczeniową urządzeń z iOS w odniesieniu do komputerów stacjonarnych. Ten spektakl „emejzingu” był dla mnie zawsze nachalnym marketingiem. I tym razem pojawiał się u mnie ironiczny uśmiech widząc kolejny raz te zapowiedzi szybkości i możliwości.
Dziś łykam gorzką pigułkę i zaczynam wycofywać się rakiem.
Wyniki jakie widzicie powyżej to test przeprowadzony przez Johna Grubera na Daring Fireball Diagnostykę przeprowadzono przy użyciu aplikacji Geekbench 3. BUM! Nowy iPhone 6S jest porównywalny z szybkością MacBooków Air i nowego MacBooka 1,1 GHz. Trudno w to uwierzyć ale telefon mieszczący się w kieszeni jest w stanie konkurować z komputerem. Co to może oznaczać? Dla mnie to wyraźny sygnał, że otwieramy nowe drzwi w świecie technologii, a przestrzeń którą tam zastaniemy będzie pozbawiona komputerów bo wszystko będziemy w stanie wykonać z urządzenia o przekątnej ekranu 4.7 cala.
Poniżej zestawienie wyników prędkości dla telefonów Apple.Apple zrobiło niesamowity skok w wydajności procesora A9. Co będzie dalej?
Tak porównując to i telefony z Androidem są szybsze 😉 Ile tam rdzeni pakują? 4, 6?
Wolałbym zobaczyć test z rzeczywistymi MBP, które nie służą tylko do surfowania po Sieci.
Testy testami a u mnie IOS9 na IP6 działa wolniej niż IOS8. Taka optymalizacja… rozumiem, że szybszy IP6s spowoduje, że IOS9 będzie używalny? Super…
Tak, tak, psioczę, ale kupiłem 6s…
A ja coraz bardziej wierzę w zmierz komputerów. Aż chyba sprawdzę i kupię iPhone 6S+ 😉
przez najbliższą dekadę telefony nie zastąpią komputerów… zwyczajnie – telefony są dobre do konsumpcji treści (tak samo jak iPady). kiedyś ciekawie zapowiadał się projekt telefonu Ubuntu Edge, gdzie przynajmniej teoretycznie można było podłączyć zewnętrzną klawiaturę/mysz/monitor i pracować jak na desktopie… iPhone z iOS dzisiaj nie ma na to szans
Wydajność to jedno, ale największym ograniczeniem w przy zastąpieniu komputerów urządzeniami mobilnymi są ograniczenia iOS oraz programów które na niego są wydawane.
Przyszłość pod tym względem należy do Microsoftu i jego Windows 10, który automatycznie zmienia interfejs w zależności od wielkości ekranu.
Co mi po tym, że podłączę iPhone’a i wyświetlę jego ekran na monitorze o dużej rozdzielczości, skoro wszystkie przyciski i elementy interfejsu będą przeogromne, nadal nie będę miał wygodnego dostępu do plików, brak nawet obsługi kursora.
Największą niewygodą jest ekran, mało kto pewnie pamięta jaki skok w jakości pracy był jak zamieniało się stary monitor crt 14″ z rozdzielczością 800×600 na kineskopowy 17″ 1280×1024.
Nagle praca stawała się dużo wygodniejsza i wydajniejsza, mimo, że nic w kwestii szybkości komputera się nie polepszyło.
Wygoda wykonania czegoś bardziej zaawansowanego na iPadzie to jak praca na komputerze za pomocą jednej ręki, w dodatku lewej ręki.
Ale przecież jabłko od dłuższego czasu przepisuje wszystkie elementy systemu i unifikuje OS X z iOS (i odwrotnie tak swoją drogą). Cel jest oczywisty: za rok/dwa MacBooka będziesz miał w kieszeni, z aplikacjami kompilowanymi na wszystkie urządzenia jednocześnie, z interfejsem dopasowującym się do ekranu, na którym aplikacja będzie wyświetlana. Z całym szacunkiem dla Windows 10 – nie jest źle ale dychotomia pulpit/metro na tablecie jest kompletnie z tyłka. Potrzeba systemu, który dostosuje się sam do wyświetlacza i akcesoriów i zaproponuje odpowiedni interfejs do tych warunków. I jabłko powolutku sobie to wszystko składa do kupy dbając o podstawy, czyli wspólne narzędzia programistyczne dla każdego z OSów. Dzieje się to nieco zbyt wolno jak dla mnie ale już niebawem, jeszcze trochę i jakiś iOSX się pojawi a z nim możliwość podpinania iPhone czy iPada do monitora, korzystania z myszek czy innych klawiatur i dostosowywania środowiska pracy do konfiguracji sprzętowej.
W kwestii aplikacji bym się nie bał. To co @costamsm:disqus pisze to fakt. Wkrótce aplikacje będą dostosowywane pod oba urządzenia i co ważne pod procesor A9… Idą zmiany.