Kategorie Archiwum

NFL wreszcie w pełni na Apple TV

Dzisiaj po północy zauważyłem ważną zmianę na ekranie startowym Apple TV. Otóż pojawiła się wreszcie długo wyczekiwana aplikacja NFL. Ten krok, o którym dyskutowaliśmy także w ostatnim odcinku podcastu „Pear 2 Pear” jest ogromnie ważny, football amerykański był bowiem dotąd jedyną dyscypliną, która nie była bezpośrednio dostępna na Apple TV. Powodem były umowy licencyjne ligi z Microsoftem, który w ten sposób chciał przekonać kibiców do kupowania XBox One jako centrum domowej rozrywki. Oczywiście możliwości oglądania meczy na telewizorze całkowicie nie odcięto – należało jednak mieć w tym celu zainstalowaną aplikację na iPadzie lub iPhonie i streamować mecz poprzez AirPlay.

Po uruchomieniu aplikacji można autoryzować swoje konto w sposób identyczny jak w innych usługach np YouTube – wchodzimy na komputerze na odpowiednią podstronę, podajemy kod jaki widzimy na ATV i to wszystko, jesteśmy zalogowani.
A co stało się z NFL Now? Istnieje nadal, ale jako osobna pozycja w górnym menu. Kanał już od kilku tygodni na swej stronie informował w wiadomości video iż na sezon 2015/2016 planowana jest nowa odsłona serwisu. Na obecną chwilę możemy oglądać za darmo telewizyjny kanał na żywo 24/7 NFL Now Live. Dotąd taka opcja była możliwa jedynie poprzez subskrypcję NFL Now+ lub NFL Game Pass.
Posiadacze darmowego konta mieli także dostęp do podsumowań meczów, nadal są one dostępne brakuje jednak programów typu „Around NFL” i „Hardknocks” – być może są one dostępne dla posiadaczy Game Pass, ale nie posiadając wykupionej usługi nie jestem w stanie tego zweryfikować.
Co do tej ostatniej jest to ciekawy przykład sytuacji, w której Polacy mieli dostęp do lepszej usługi niż Amerykanie, którzy byli zmuszeni robić podobne kombinacje z serwisami VPN jak my w przypadku Netflixa. Dotąd bowiem Game Pass był dostępny jedynie poza granicami USA. Amerykanom na osłodę zostawał Game Rewind – nie było jednak możliwości streamowania meczy na żywo. Odkąd jednak dziennikarze przyłapali Tima Cooka i Eddy’ego Cue na towarzyskiej rozmowie z Rogerem Goodelem, komisarzem NFL było nieomal pewne, że coś się święci – i rzeczywiście, usługa Game Pass zawitała oficjalnie do USA (co ciekawe Goodell i właściciel New England Patriots Robert Kraft zostali także przyłapani przez fotoreporterów na rozmowie z Bobem Igerem, CEO Disneya, który jest także członkiem Zarządu Apple!)
Dlaczego to takie istotne zapytacie pewnie raz jeszcze. Z kilku powodów.
Po pierwsze liga NFL znana była dotąd z dosyć restrykcjnego zarządzania prawami do transmisji swoich rozgrywek a tradycyjne telewizje nie chciały się dzielić z internetową konkurencją kawałkiem bogatego tortu. Jeśli więc Apple potrafiło się dogadać z NFL jest to być może dobry prognostyk na uruchomienie od dawna oczekiwanej usługi telewizyjnej od Apple. Co prawda plotki mówią iż nie zobaczymy jej debiutu na wrześniowym keynote ale Apple znane jest z tego iż lubi nas zaskakiwać.
Po drugie w dzisiejszych czasach, gdy stacje telewizyjne zażarcie walczą o widza to właśnie transmisje sportowe są tym czym mogą zawalczyć. To właśnie brak sportu na platformach OTT powstrzymuje wciąż wielu Amerykanów przed „odcięciem gniazdka” (stąd termin cordcutters). Teraz sprawa robi się prostsza chociaż nadal rachunek za kablówkę wydaje się tańszą alternatywą do wykupywania internetowych subskrypcji sportowych. A NFL to nie byle co, to liga która jest w stanie z łatwością nakryć finansową 'czapką’ wszystkie inne sporty za oceanem włącznie, o europejskich nie wspominając. Rozpoczynający się za tydzień sezon to święto – w kąt idą żony, kochanki wiadomo mecz to mecz 🙂 W poprzednim roku na liście 10 wydarzeń mających największą oglądalność aż 9 stanowią mecze NFL, z programem „NBC Sunday Night Football” na czele.
To trochę tak jakby w Polsce transmisje z Igrzysk Olimpijskich, gdy po złoto skakał Kamil Stoch odbywały się co tydzień przez 5 miesięcy.
Usługa Game Pass kosztuje w Polsce aż 180 euro/ rok. Drogo, ale w tej cenie uzyskamy jednak:
– dostęp do wszystkich meczy łącznie z SuperBowl aż do 31 lipca 2016
– dostęp do wszystkich meczy archiwalnych do 5 lat wstecz
– (przypuszczalnie) dostęp do seriali i dokumentów realizowanych przez NFL Now
– dostęp do NFL Red Zone -> to taki nietypowy program, w którym możemy oglądać na żywo tylko i wyłącznie przyłożenia z wszystkich nadawanych właśnie meczy.
– wszystkie mecze dostępne w wersji pełnej lub skondensowanej (30 minut)
– w transmisjach na żywo dostajemy funkcje DVR oraz wybór widoku z kilkunastu kamer
– możliwość ściągnięcia meczu na iPad do późniejszego obejrzenia np w podróży
Wypada tylko żałować że nad Wisłą nie mamy odpowiedników takich usług chociażby dla Ekstraklasy.
Ciekaw jestem czy wśród Naszych czytelników są jacyś miłośnicy tego sportu. Dajcie znać 🙂

Sebastian Szwarc

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.