^

Instalujemy publiczną betę iOS i OS X

Przemysław Marczyński

11 lipca 2015

Apple Beta Software Program

 

Każdy z nas może już sprawdzić najnowsze produkty Apple w działaniu. Bez żadnych problemów możemy zainstalować zarówno OS X El Capitan oraz iOS 9. Do tej pory jedynie system dla komputerów był udostępniany do publicznych testów. W tym tygodniu jednak Apple udostępniło po raz pierwszy publiczne testy systemu dla iPhonea i iPada. Już nie musimy mieć konta developerskiego wystarczy jedynie rejestracja na stronie – https://beta.apple.com/sp/betaprogram/

OS X pobierany jest na zasadzie kodów upominkowych (redeem). Miejsce na ich wpisanie znajdziecie w iTunes w sekcji App Store – menu po prawej i link „Zrealizuj”.  Będąc jednak na stronie programu Beta testów wystarczy kliknąć przycisk Download the OS X El Capitan Public Beta, a proces dodawania kodu nastąpi automatycznie po otworzeniu MAS.

Apple Beta Software Program osx

Paczka 6GB zacznie automatycznie się pobierać w sekcji Kupione.

Elcapitanbeta

Kolejnym krokiem jest wykonanie instalacji krok po kroku zgodnie z wytycznymi przewodnika.

Install OS X

 

2015 dm ios1 hero

Proces instalacji iOS przebiega nieco inaczej. Z iUrządzenia musimy odwiedzić stronę – beta.apple.com/profile i tam przeprowadzić proces logowania do witryny testowania aplikacji. Następnym krokiem jest pobranie certyfikatu dla naszego urządzenia pozwalającego zainstalować nam publiczną betę systemu. Kliknijcie wprost ze iPhonea w przycisk iOS device required for download, aby zainstalować poprawnie wspomniany certyfikat.

Apple Beta Software Program

 

IMG 0923

Po wskazaniu Instaluj będziemy musieli zrestartować urządzenie. Kolejny krok to standardowa aktualizacja systemu przebiegająca przez Ustawienia / Ogólne / Uaktualnienia.

Pamiętajcie, że powyższe aplikacje to wciąż wersje testowe systemów. Nie radzę nikomu instalować ich na sprzęcie na którym pracuje lub trzyma ważne dane. Wersja beta służy do testów i głównym założeniem Apple Beta Software Program jest zgłaszanie problemów związanych z działaniem OS X oraz iOS. Zatem podejmując się instalacji bierzemy na siebie całą odpowiedzialność związaną z pracą beta-testerów. Wiem, że ciekawość jest często silniejsza niż podpowiada zdrowy rozsądek. Warto jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka jakie na nas może czekać.

Miłego testowania 😉


Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Krzysiek

    Po mimo że ciekawość jest to jednak ja się z pobieraniem i instalacją wstrzymuję. To jednak produkty z masą błędów. Cierpliwie czekam do jesieni na wersje finalne. Choć nie ukrywam że nowy osx zapowiada się ciekawie. Szczególnie czekam na ren bajer z podziałem ekranu, nowe notatki i chyba na lepszą obsługę kilku pulpitów.

    • NiLok

      zainstalowałem, wytrzymałem jeden dzień. wróciłem do Yosemite – w moim przypadku komputer mocniej się przegrzewał i wyglądało na to, że bateria trzyma krócej. ale generalnie fajny system, split view bardzo spoko. notatek nie sprawdzałem, bo nie chciałem konwertować na nowy rodzaj (musiałbym wtedy instalować też iOS 9 beta).