^

Niższe ceny Apple Music w Polsce

Przemysław Marczyński

19 czerwca 2015

Img 0184 1024

Po premierze Apple Music zastanawiałem się nad sukcesem tej usługi. Wiele osób przekreśliło ją na starcie zestawiając koszta jakie będziemy musieli ponieść chociażby z doskonałym Spotify. Zawsze gdy Apple przeliczało kurs Dolara i i Euro wychodziła prosta zależność – 1 dol = 1 eur. Idąc tym tokiem rozumowania, Apple Music kosztował by astronomiczne 9,99 Euro oraz w pakiecie rodzinnym 14,99 Euro. W zestawieniu z cennikiem Spotify serwis Apple nie miałby żadnych szans.

Okazuje się jednak, że Cupertino skrzętnie zbadało rynek. Ceny usług zostały odpowiednio dopasowane do realiów. Za pakiet Indywidualny będziemy musieli zapłacić 4,99 Euro natomiast oferta Rodzinna to koszt 7,99 Euro. Dla użytkowników sprzętu Apple wybór będzie raczej prosty. Integracja ze środowiskiem Apple Music i różnica w cenie na poziomie 1 złotówki nie będzie stanowiła bariery do zmiany „dostawcy” muzyki. 

Spotify

Nie wspomnę nawet o abonamencie Rodzinnym dla 6 osób który jest tańszy niż oferta Spotify (patrz obrazek powyżej). Apple życzy sobie za takie rozwiązanie równowartość niecałych 34 złotych.

Apple zrobiło duże zamieszanie na rynku muzycznym. Może nie jest to odkrycie na miarę płyty winylowej ale na pewno będziemy mogli cieszyć się tańszym dostępem do ulubionych brzmień. Spotify i inni gracze będą musieli zareagować i obniżyć ceny. Sądzę, że w efekcie otrzymamy tańszą cyfrową muzykę gdy będziemy chcieli nabyć album na własność. I ostatecznie… czas pożegnać się z płytami CD. 

Apple Music – http://www.apple.com/music/

Apple Music startuje już 30 czerwca. Przez pierwsze trzy miesiące użytkownicy będą mogli korzystać z oferty za darmo.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Mariusz

    spotfy? 😉

  2. Krzysiek

    Miałem kiedyś darmowe spotify czy jakoś tak, jednak to co tworzą obecni „pseudo” muzycy kompletnie mi nie pasuje i nie zamierzam nawet jakby to było 5 zł subskrybować. W telewizji muzyczna papka, w radiu muzyczna papka na tych serwisach streamingowych to samo. Ostatnio się złapałem na tym że jadąc rowerem po lesie wolę słuchać przyrody nić muzyki ze słuchawek. Nie ma wartościowych piosenek, komercja i jeden wielki chłam. Szkoda uszu.