Kategorie Archiwum

Żegnaj Macworld. Będę tęsknił.

A miał to być piękny tydzień. Słoneczko zaczęło przebijać się przez chmury. Apple pokazało zegarek. iPhone 6 kosztuje tyle co laptop. Cieszyłem się, że z córką będę mógł obejrzeć konferencję – jak to mój 5. latem mówił „japko pl”. Rwało jak cholera ale siedziałem przed telewizorem Samsunga, który działał jak trzeba w odróżnieniu do przekazu wideo od Apple. Dziś też robiąc porządki w starych zbiorach natknąłem się na Macworld z 2005 roku. Przewodnik po OS X 10.4 Tiger. Czytając ten numer miałem wypieki na policzkach, śliniłem się do papieru i rozpływałem w marzeniach o wyszukiwaniu Spotlight oraz wyglądzie nowego OS X’a.

To już historia. wydawnictwo IDG zamknęło papierową sekcję tego leciwego czasopisma dla Mac-użytkowników. I powiem Wam – jestem rozgoryczony, wściekły i przybity. Szczerze, nie mogę pojąć co się nie udało. Dlaczego pismo, które było nieodzowną częścią środowiska Apple, najsilniejszym orężem w zdobywaniu „niewolników i wyznawców” dla tej firmy upada. Przecież w Cupertino mają drukarnie pieniędzy, cokolwiek w mediach pokaże się o tematyce Apple rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Jestem rozgoryczony.

Powiecie prasa jako taka umiera. Wszyscy mamy iBooks Store i cyfrowe książki. Może. Jednak wielu z doskonałych redaktorów w jednej chwili straciło pracę. Wśród nich jest wybitna postać – Jason Snell i wielu, wielu innych. Macworld ma podobno ukazywać się w formie cyfrowej (chociaż trudno mi w to uwierzyć przy takich cięciach kadrowych) i ma być aktywna strona http://www.macworld.com

Nie ukrywam rozgoryczenia (piszę to kolejny raz w jednym tekście to znaczy, że jest źle). Po pierwsze postawą Apple do redakcji i patrzenia jak wykrwawia się Macworld. Z żalem obserwowałem jak Apple odchodzi z Macworld Expo. Nie zrozumiem tego wymuszonego milczenia gdy konferencja się odbywała. Nie ogarniam dlaczego nie można było wysłać do Moscone Center chociażby sprzątaczki żeby poprowadziła panel jak szoruje się brudy w Cupertino. Drugie rozgoryczenie to przyszłość. Również moja. Jeśli pracę tracą tak wybitni autorzy to co ja tu robię? Czy jest sens poświęcać swój czas i energię? Jest w tym jakaś przyszłość? Piszę o Apple od 2007 roku. Ta firma jest najtrudniejszym partnerem z jakim miałem okazję współpracować. Od dłuższego czasu nie współpracuje ona z nikim w naszej okolicy. Próba nawiązania kontaktu to jak łomotanie łbem w ścianę. Mur. Wielkie murzysko… Jestem za stary na fanbojstwo, a tylko oni mogą przetrwać. Rodzą się nowi pewnie co konferencję Apple. Zapychają dziurę znikających autorów. Dojrzewają. Znikają. Jestem zmęczony. Rozgoryczony. Apple…

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.