Kategorie Archiwum

Recenzja Outline – klienta Microsoft OneNote

Wpis gościnny Jakuba Tomczaka

Bardzo długi czas szukałem optymalnego dla mnie sposobu na nie tylko robienie, ale także na katalogowanie i zarządzenie notatkami. Sprawdziłem programy takie jak kombajn Evernote, prosty kalendarz Any.Do. Długo pracowałem na notatnikach wbudowanych w OS X oraz iOS. Ostatnimi czasy spodobała mi się idea Google Keep na Chrome i Androida. Nie wspominam nawet hektarów puszczy amazońskiej w postaci analogowych zeszytów i notatników, które przez duże problemy z synchronizacją postanowiłem porzucić. Evernote był całkiem blisko ideału, ale jakoś nie przemawiają do mnie miesięczne opłaty za możliwość zapisywania swoich rzeczy, a reklamy w aplikacjach działają na mnie jak czerwona płachta na byka. Brakowało mi także trochę większej swobody w budowaniu zawartości teksów, formatowaniu, zaznaczaniu, kolorowaniu, kreśleniu itp.

Ostatnimi czasy za sprawą promocji Outline+ na iPada zainteresowałem się tematem notatek na nowo. Kompletnie przez przypadek ściągnąłem go, bo był po prostu ładny, intrygujący i dobrze opisany na stronie internetowej – http://outline.ws. Jest także rozwijany już przez jakiś czas, co jest dla mnie bardzo ważne. Nie lubię programów od firm krzaków, które pojawiają się i znikają pozbawiając oprogramowanie bez dalszych aktualizacji. Czym tak naprawdę jest Outline? W telegraficznym skrócie jest to klient napisany na jedyny słuszny ekosystem korzystający z formatu Microsoft OneNote. Jest z nim w pełni kompatybilny, a więc możemy korzystać z naszych notatek na trzech największych platformach: Apple, Google oraz Microsoft.
Tworzymy swój własny cyfrowy notatnik, który można porównać z biurowym skoroszytem wpiętym w segregator – ma okładkę, przegródki z opisami oraz kartki z naszymi tekstami. Pliki notatnika synchronizujemy z wersją na iOS poprzez usługi: SkyDrive, Dropbox, Box (dodatkowo pozwala na obsługę SharePointa). W ostateczności można je także udostępniać e-mailem albo skopiować za pomocą USB.

Proces tworzenia notatki jest banalnie prosty. Piszemy tekst, który możemy sformatować w podstawowy, ale wystarczający sposób. Mamy do dyspozycji podział na nagłówki, listy numerowane i punktowane. Dodatkowymi atutami są tagi realizowane w postaci drobnej ikonki przed linią tekstu. Mogą one opisywać linki, telefony, pola do zaznaczenia, e-maile, adresy itp. Wszystko możemy podkreślać i kolorować, a wersja na iPada pozwala na odręczne dodanie opisu i innych kształtów. Wersja na Maca ma zapewniać taką funkcjonalność w przyszłości. Do naszych zapisków możemy wkleić zdjęcia oraz przeciągnąć dowolne inne pliki. Możemy także grupować karty w obrębie sekcji, co wprowadza dodatkowy porządek. Outline posiada rewelacyjne wprowadzenie, które dostajemy w formie skoroszytu. Gorąco polecam nawet pobieżne zapoznanie się z nim, bo często można podpatrzeć metody i formy tworzenia notatek oraz opisów, na które byśmy sami nie wpadli.

Przykładem obrazującym sposób notowania może być baza przepisów kuchennych z podziałem na sekcje: potrawy mięsne, mączne itp. Karty mogłyby zawierać konkretne przepisy, bądź ich grupy. Interesująco można także pozbierać informacje o miejscach, które chcemy odwiedzić na wakacjach. Odnoszę wrażenie, że spokojnie dałoby się napisać także dłuższy tekst, do którego zbieramy różnorodne informacje i materiały. Osobiście trzymam w Outline wszystkie uwagi i krytyczne kwestie dotyczące projektów, nad którymi pracuję. Mam podział sekcji związany z konkretnym zadaniem, a w środku na kartach wszystkie dokumenty, z których korzystam podczas pracy oraz notatki i uwagi ze spotkań. Często tworzę listy zadań do wykonania, które odznaczam po ich zrobieniu. Dzięki Outline zacząłem trzymać porządek w notatkach, a one same stały się dużo czytelniejsze i wyraźniejsze.

Outline na iPada dostępny jest w wersji darmowej z ograniczeniami dotyczącymi liczby stron oraz liczby sposobów synchronizacji notatek. Jest natomiast idealny do sprawdzenia możliwości oprogramowania i do podstawowej pracy. Pełna wersja kosztuje około 14 euro. Wersja na Maca jest droższa – 34 euro, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych entuzjastów, jednak jest to obecnie jedyne natywne oprogramowanie, które jest kompatybilne ze standardem OneNote. Autorzy zapowiedzieli na Twitterze kolejne obniżki cen, które zostaną ogłoszone w bieżącym roku.

Outline w MAS – klik
Outline w iTunes – klik
Witryna aplikacji – http://outline.ws/mac

 

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.