Wpis gościnny Jakuba Tomczaka
Bardzo długi czas szukałem optymalnego dla mnie sposobu na nie tylko robienie, ale także na katalogowanie i zarządzenie notatkami. Sprawdziłem programy takie jak kombajn Evernote, prosty kalendarz Any.Do. Długo pracowałem na notatnikach wbudowanych w OS X oraz iOS. Ostatnimi czasy spodobała mi się idea Google Keep na Chrome i Androida. Nie wspominam nawet hektarów puszczy amazońskiej w postaci analogowych zeszytów i notatników, które przez duże problemy z synchronizacją postanowiłem porzucić. Evernote był całkiem blisko ideału, ale jakoś nie przemawiają do mnie miesięczne opłaty za możliwość zapisywania swoich rzeczy, a reklamy w aplikacjach działają na mnie jak czerwona płachta na byka. Brakowało mi także trochę większej swobody w budowaniu zawartości teksów, formatowaniu, zaznaczaniu, kolorowaniu, kreśleniu itp.
Ostatnimi czasy za sprawą promocji Outline+ na iPada zainteresowałem się tematem notatek na nowo. Kompletnie przez przypadek ściągnąłem go, bo był po prostu ładny, intrygujący i dobrze opisany na stronie internetowej – http://outline.ws. Jest także rozwijany już przez jakiś czas, co jest dla mnie bardzo ważne. Nie lubię programów od firm krzaków, które pojawiają się i znikają pozbawiając oprogramowanie bez dalszych aktualizacji. Czym tak naprawdę jest Outline? W telegraficznym skrócie jest to klient napisany na jedyny słuszny ekosystem korzystający z formatu Microsoft OneNote. Jest z nim w pełni kompatybilny, a więc możemy korzystać z naszych notatek na trzech największych platformach: Apple, Google oraz Microsoft.
Tworzymy swój własny cyfrowy notatnik, który można porównać z biurowym skoroszytem wpiętym w segregator – ma okładkę, przegródki z opisami oraz kartki z naszymi tekstami. Pliki notatnika synchronizujemy z wersją na iOS poprzez usługi: SkyDrive, Dropbox, Box (dodatkowo pozwala na obsługę SharePointa). W ostateczności można je także udostępniać e-mailem albo skopiować za pomocą USB.
Proces tworzenia notatki jest banalnie prosty. Piszemy tekst, który możemy sformatować w podstawowy, ale wystarczający sposób. Mamy do dyspozycji podział na nagłówki, listy numerowane i punktowane. Dodatkowymi atutami są tagi realizowane w postaci drobnej ikonki przed linią tekstu. Mogą one opisywać linki, telefony, pola do zaznaczenia, e-maile, adresy itp. Wszystko możemy podkreślać i kolorować, a wersja na iPada pozwala na odręczne dodanie opisu i innych kształtów. Wersja na Maca ma zapewniać taką funkcjonalność w przyszłości. Do naszych zapisków możemy wkleić zdjęcia oraz przeciągnąć dowolne inne pliki. Możemy także grupować karty w obrębie sekcji, co wprowadza dodatkowy porządek. Outline posiada rewelacyjne wprowadzenie, które dostajemy w formie skoroszytu. Gorąco polecam nawet pobieżne zapoznanie się z nim, bo często można podpatrzeć metody i formy tworzenia notatek oraz opisów, na które byśmy sami nie wpadli.
Przykładem obrazującym sposób notowania może być baza przepisów kuchennych z podziałem na sekcje: potrawy mięsne, mączne itp. Karty mogłyby zawierać konkretne przepisy, bądź ich grupy. Interesująco można także pozbierać informacje o miejscach, które chcemy odwiedzić na wakacjach. Odnoszę wrażenie, że spokojnie dałoby się napisać także dłuższy tekst, do którego zbieramy różnorodne informacje i materiały. Osobiście trzymam w Outline wszystkie uwagi i krytyczne kwestie dotyczące projektów, nad którymi pracuję. Mam podział sekcji związany z konkretnym zadaniem, a w środku na kartach wszystkie dokumenty, z których korzystam podczas pracy oraz notatki i uwagi ze spotkań. Często tworzę listy zadań do wykonania, które odznaczam po ich zrobieniu. Dzięki Outline zacząłem trzymać porządek w notatkach, a one same stały się dużo czytelniejsze i wyraźniejsze.
Outline na iPada dostępny jest w wersji darmowej z ograniczeniami dotyczącymi liczby stron oraz liczby sposobów synchronizacji notatek. Jest natomiast idealny do sprawdzenia możliwości oprogramowania i do podstawowej pracy. Pełna wersja kosztuje około 14 euro. Wersja na Maca jest droższa – 34 euro, które mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych entuzjastów, jednak jest to obecnie jedyne natywne oprogramowanie, które jest kompatybilne ze standardem OneNote. Autorzy zapowiedzieli na Twitterze kolejne obniżki cen, które zostaną ogłoszone w bieżącym roku.
Outline w MAS – klik
Outline w iTunes – klik
Witryna aplikacji – http://outline.ws/mac
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.