^

Apple obchodzi 30. urodziny Macintosh'a

Przemysław Marczyński

24 stycznia 2014

Macintosh
30 lat temu Apple stworzyło Macintoshs’a. Firma wzbudza dziś pamięć o tym komputerze, który jak na swoje czasy był konstrukcją wyjątkową. Czarno-biały ekran o rozdzielczości 512x342px, procesor taktowany częstotliwością 8MHz, stacja dyskietek (400KB) i 128 KB pamięci RAM. Do tego system operacyjny Macontosh System Software (System 1.0). Sukces tego komputera stał się podwalinami dla firmy Apple i jej historii. A tak prezentowała się reklama tego komputera, która miała obniżyć wiarygodność kolosa ówczesnego rynku PC – firmy IBM.

Na okazję urodzin przygotowano specjalną stronę która prezentuje historię rozwoju komputerów Apple. Warto ją odwiedzić i zobaczyć jaką drogę przebyto w Cupertino aby stać się jedną z największych firm technologicznych na świecie – http://www.apple.com/30-years/ 
Przygotowano również okolicznościowe wideo. Znajdziecie je poniżej.

Możecie również wziąć udział w akcji „My first Mac was…” gdzie Apple zachęca do podzielenia się historią swojego „Pierwszego Maka”. Możecie zrobić to klikając – http://www.apple.com/30-years/your-first-mac/
Myfirstmac
Lubię patrzeć wstecz. Obserwować jak szybko zmienia się otaczająca nas technologia. Od ekranów CRT po rozdzielczości Retina. Od komputerów „mobilnych”, które trzeba było nosić w torbach podróżnych po sprzęt mieszczący się w kieszeni, a parametrach znacznie mocniejszych. Historia zawsze czegoś nas uczy, a najzabawniejsze jest to, że sami nie dostrzegamy tych przemian, które wokół nas się dokonują. Możemy żałować, że nie żyliśmy w czasach Macintosha ale my będziemy mogli powiedzieć, że tworzyliśmy rynek urządzeń mobilnych – smartphoneów i tabletów. Za 30 lat będziemy mieli co wspominać tak jak Ci, co byli przy pierwszych komputerach osobistych. Sto lat Macintosh. Dobrze, że jesteś!

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. magdalabno

    Dokładnie – dobrze, że jesteś!